avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate cnmaria76@live.it

Activitate cnmaria76@live.it

Răspuns la discuția schimbarea numelui
Trebuie specificat ca tatal copilului refuza sa plateasca pensia alimentara si desi am facut demersurile necesare nu sa conclus nimic.Copilul refuza sa mai auda de el si nu vrea sa ii mai pronunt numele datorita comportamentului pe care la avut.Nu mi se pare corect nici mie sa ii poarte numele doar pentru ca este tatal biologic dar sa nu contribuie cu nimic la cresterea copilului.
Răspuns la discuția schimbarea numelui
Sa inteleg ca va trebui sa ii poarte numele chiar daca el nu doreste asta pana va deveni major......
EU CUM IMI POT REVENI LA NUMELE ANTERIOR?Mai exact ce inseamna cale administrativa?

va multumesc
Răspuns la discuția schimbarea numelui
Si pentru a-l trece pe numele parintilor mei imi trebuie acordul lui?
la ce varsta poate decide singur ?
Ce inseamna cale administrativa?

va multumesc
Salutari la toata lumea!

Am cateva intrebari la care sper sa imi puteti raspunde
1.In urma divortului am pastrat numele sotului pentru a nu fi nevoita sa imi schimb documentele ,eu fiind plecata in Italia.Pot reveni la numele anterior?

2.Eu sant stabilita in Romania si stau impreuna cu un cetatean italian nefiind casatoriti legal.Copilul isi doreste sa ii poarte numele si noi deasemenea ,nemaifiind nici un raport intre tatal copilului si copil.Doresc sa stiu daca este posibil asa ceva sau cel putin sa ii dau numele meu copilului deoarece nu mai doreste sa ii poarte numele.

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția pensia alimentara
intre timp a ramas tot 150 lei minim pensia pt un copil?
Răspuns la discuția pensia alimentara
mda am inteles dar daca eu de 2 ani nu am primit aproape nimic nu l-as putea face sa plateasca in vreun fel din urma?
pe cale amiabila nu se pune problema pt ca noi nu putem avea nici un fel de discutie
va multumesc
buna ma chiama maria sunt divortata de 2 ani si nu pot ajunge la nici o intelegere cu fostul meu sot in ceea ce priveste pensia copilului.instanta mi-a acordat 150 lei pe luna deoarece nu lucreaza sau mai bine spus lucreaza la negru deci nu rezulta cu venituri.as vrea daca se poate un sfat ce trebuie sa fac poate recuperez ceva din bani din urma si il fac sa plateasca lunar ceea ce i se cuvine
va multumesc