avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1910 soluții astăzi
Forum Activitate crslaura

Activitate crslaura

Multumesc! O sa ma duc azi la administratie sa incerc sa aflu informatia. Nu stiu cum o sa rezolv cu cei de la Taxe si Impozite. Ca ar trebui sa imi scimbe incadrarea. blocului. Nu imi dau seama oricum daca anul de constructie influenteaza impozitul platit pe apartament.
Buna ziua,

Vreau sa vand un imobil si am ridicat pentru vanzare, certificatul de atestare fiscala de la Sectia taxe si impozite. Citind certificatul mi-am dat seama ca data de constructie trecuta in document este diferita fata de realitate. Este trecut anul 1992, insa blocul e mult mai vechi (undeva prin 70). Ba chiar am primit de la vechiul proprietar, un exemplar al contractului de vanzare cumparare prin care a obtinut el imobilul, iar in acel act e mentionat ca in 1991 a fost cumparat de la ROCONFORT. Asa ca anul constructiei nu are cum sa fie 1992.
Pana acum nu am vazut aceasta greseala.
Stie cineva daca este o greseala care ar putea influenta vanzarea?

Apoi, pentru eliberarea certificatului energetic mi se cere anul de constructie a blocului. Stiti de unde as putea obtine data reala?

Va multumesc!
Multumesc pentru lamuriri :)
Multumesc pentru raspuns. Forta probanta se refera la calitatea unui document in fata instantelor de judecata, nu? Pe mine ma intereseaza mai degraba daca faptul ca nu e facut la notar va avea vreo influenta in incheierea contractului de vanzare cumparare.
Buna ziua!
Am aflat de acest document ce se poate incheia inainte de vanzarea/cumpararea unui imobil, in situatia in care nu se poate achita integral de la inceput - promisiunea de vanzare-cumparare.
Acest document trebuie sa fielegalizat la notar sau se poate face fara legalizare?
Care ar fi impedimentele daca s-ar face fara legalizare? Are aceeasi valoare juridica?
Buna ziua,

Imi puteti spune daca pentru contractarea unei persoane din afara tarii pentru a sustine un training, aceasta persoana trebuiesa fie afiliata unei entitati juridice (firma sau alte entitati juridice legale in tara respectiva)?
Incerc sa aduc pentru un training o persoana specializata pe un anumit domeniu, dar care nu are personalitate juridica. Pot contracta persoana direct sau e obligatoriu ca aceasta sa aiba echivalentul unui PFA pentru a avea activitate in Romania?

Multumesc
Răspuns la discuția Modificari in apartament
OMG...mai bine ma apuc si daram tot blocul pentru cate autorizatii am nevoie #-o #-o #-o

Multumesc mult pentru informatii edx.
Răspuns la discuția Modificari in apartament
Nu cred insa ca face parte din structura de rezistenta a blocului. Desi administratora mi-a spus ca nu crede ca pot sa il dau jos pentru ca foloseste drept canal de aerisire...desi nu vad utilitatea lui, pt ca bucataria are geam.

Oricum, nu cred ca o sa ma lamuresc pana nu dau niste telefoane. Am crezut ca a trecut cineva printr-o situatie asemenatoare.

Cat despre actele necesare pentru obtinerea autorizatiei? Citisem pe undeva ca e nevoie de proiect aprobat de un arhitect, sau ceva de genul asta?
Buna ziua!

Recent doresc sa fac cateva modificari in garsoniera in care locuiesc. Modificari insemnand in principal marirea bucatariei (bucataria are un perete comun cu balconul pe care vreau sa-l daram si un perete comun cu camera de locuit, pe care vreau sa-l daram pana la jumatate - jumatatea de sus) la care se adauga schimbarea gresiei si faiantei din baie, pus parchet in camera de locuit, varuit, etc, etc.
Pentru ca vreau sa fac lucrurile legal, am fost la administratora si am intrebat daca stie daca pot sa daram peretele dintre bucatarie si balcon (acolo se pare ca este o aerisire sa ceva de genul asta si nu stiu sigur daca am voie sa-l daram) iar ea m-a trimis la primarie. A zis ca nu poate sa ma ajute cu nici o informatie.

Stiu ca daca faci modificari in apartament fara autorizatie e foarte riscant (stiu f multe cazuri in care vecinii s-au sesizat si amenzile au fost usturatoare). Asadar speram ca poate ma ajuta cineva cu informatii in legatura cu actele necesare pentru obtinerea autorizatiei.
Si as vrea sa stiu si cine alticineva in afara de administratie mi-ar putea spune daca peretele dintre bucatarie si balcon poate fi daramat sau nu. Mentionez ca in extrasul de la oficiul de cadastru si publicitate imobiliara pe care l-am primit in urma cumpararii garsonierei nu este nicaieri scris materialul din care sunt facuti peretii, asa ca nu stiu daca e structura de rezistenta sau nu. Nu am gasit informatia asta nici in alt documen pe care l-am obtinut.