avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Activitate zerro4cool

Activitate zerro4cool

buna ziua.am cautat prin forum dar nu am casit ceva de genul acesta.as dori niste informatii pt ca sunt paralel cu chestiile de genul acesta.sa trecem la subiect...

recent...fratele meu a cumparat o masina din spania.acolo el a trecuto pe numele unui prieten.luna viitoare se intoarce in tara si doreste sa faca contract de vanzare cumparare pe numele lui.intrebarile mele sunt urmatoarele:
- Unde va trebui sa se duca ca sa faca contractul de vanzare cumparare pt masina in romania , ea fiind inmatriculata in spania
- cam cat ma va costa cu aproximatie , cumparand masina cu 1000 de euro si de ce acte este nevoie pt aceasta.
- Se va putea face contractul de vanzare - cumparare si masina sa se treaca pe numele altcuiva care este plecat din tara si nu va putea fii de fatza ? adica pe numele tatalui( am buletinul lui )

cu inmatricularea in tara voi rezolva ulterior...ma intereseaza acum doar contractul de vanzare cumparare. adica sa se treaca masina pe numele lui.este posibil fara inmatriculare in ro ?
Răspuns la discuția parte vatamata , accident rutier
da...am vorbit astazi cu doamna.intr-un final neam impacat.mi-a promis ca nu va depune nimic impotriva mea si ca atunci cand o voi putea despagubi cu macar o parte din bani o voi contacta si....
Multumesc tuturor care m-au sfatuit.

Acum as dori sa mai stiu ce se va intampla in continuare atata timp cat ea nu va depune plangere.dupa trecerea celor 60 de zile de la acctident se va inchide dosarul nu ? dupa acest timp la ce sa ma astept? banuiesc ca voi primi 90 de zile de suspendare a permisului + cam ce amenda ?
Răspuns la discuția parte vatamata , accident rutier
intradevar...dar banuiesc ca nu va fi peste 60 de zile pentru a incepe urmarirea penala din oficiu.dansa la telefon mi-a spus ca 30 de zile.totusi voi incerca sa ii explic situatia.da am gresit si trebuie sa platesc pentru neglijenta mea.doar ca in acest fel si la o asemenea suma este foarte greu pentru mine...defapt imposibil.toata lumea imi intoarce spatele...chiar si rudele...mi-am rugat o matusa sa vina cu mine si sa incerc sa ii propun doamnei sa ma intalnesc cu dansa si sa vorbim , pentru ca asa poate ma va vedea , va fi cu totul altceva si poate ca la telefon poate sa aiba impresia ca doar ma plang..evident raspunsul a fost negativ.ma sfatuit sa ii spun ca nu am de unde,sa ii explic cum sta treaba si atat.doar ca nu se gandeste ca totusi sunt speriat si poate ca daca doamna imi va spune...sti?pot sa te dau in judecata...eu sa ma pierd.si in legatura cu 'rezolvatul" la RCA ma tem ca nu este atat de usor de explicat.sunt din bucuresti , totul sa intamplat in buc si , ... da,sa rezolvat , dar pentru proprietar.
Răspuns la discuția parte vatamata , accident rutier
intradevar.va dati seama ca dupa o intamplare ca asta nu voi mai face asa ceva.va sunt recunoscator pt sfaturi


masina nu cred ca figureaza in baza de date.am trecut si alta data de anul trecut cand sigur avea asigurarea in caz ca acum nu o avea si tot asa imi spune.
Autovehiculul este inexistent sau nu figureaza in baza de date.
Răspuns la discuția parte vatamata , accident rutier
si asta este o problema.masina care o conduceam era a unui vecin.ma rugase sa vin sa il iau de la petrecere.tocmai ma duceam spre el.cand am luato l-am intrebat de acte,a spus ca este talonul in torpedou.mam uitat,era acolo dar de asigurare am presupus ca a uitat sa mi-o dea.drumul nu era foarte lung , cam 2-3 km dar asa a fost sa se intample.din ce stiu , politistul mia spus sa il pun sa aduca asigurarea urgent,altfel ii va retine placutele.am vorbit cu el,s-a prezentat la politie dupa aprox 2-3 zile.apoi l-am intrebat ce a facut si a spus decat ca s-a rezolvat.atat si nimic mai mult.nu pot spune sigur ca a avut-o sau nu dar tin sa inclin spre NU deoarece a tinut prea tare ca nu o gaseste pana in momentul in care sa prezentat la politie...cum a rezolvat nu pot sa-mi dau seama.mi-a spus doar ca sa rezolvat si nimic mai mult.nici ca a dus-o , nici ca nu.....

intradevar am fost neglijent dar ce sa fac.asta e ... sa intamplat si vreau sa ma credeti ca nici nu stiu ce va urma...de asta va cer ajutorul.pur si simplu sunt pe cont propriu,nu are cine sa ma ajute sau sa ma sfatuiasca.sunt orfan de tata iar mama este bolnava,pensionata pe caz de boala...nici nu am indraznit sa ii spun...doamne fereste alta belea mai imi trebuia.chiar daca o voi face pt ca mai devreme sau mai tarziu va trebuii sa ii spun , pe partea financiara nu ma va putea ajuta pt ca nah...asta e situatia.nu suntem prea avuti....
Răspuns la discuția parte vatamata , accident rutier
si daca ma va da in judecata , imi va cere daune , iar eu nu am niciun venit , salariu , proprietati , etc care vor fi consecintele ?
Răspuns la discuția parte vatamata , accident rutier
si eu
multumesc pt timpul acordat.inca mai astept pareri
Răspuns la discuția parte vatamata , accident rutier
stan petru-radu a scris:

poate cere despagubiri materiale si morale care pot depasi aceasta suma.


da intradevar.nu am spus ca ma scuz.sunt vinovat si asta este.

despagubiri materiale pentru ce ? nu era in masina.traversa pe trecere
in urma cu 13 de zile am fost implicat intr-un accident ce a avut ca urmare vatamarea corporala a unei persoane.nu foarte grava dar...a fost pe o trecere de pietoni nesemaforizata.Un alt conducator auto aflat in fata mea a pus frana brusc.eu ca sa il evit ca sa nu produc accident am tras de volan si lam ferit.in acel moment pe trecerea de pietoni mi-a iesit respectiva persoana in fatza.alergand pe trecere , am mai tras odata de volan incercand sa o evit.am lovito cu oglinda laterala.Am coborat,era foarte speriata.a fost dusa la spital,la urgente in jurul orei 13.cat am ramas la locul faptei pt asteptarea organelor de politie , mi-au testat alcolemia ( 0 ), au facut masuratori ... etc.am fost la politie unde am dat declaratia.Totul bine si frumos.In urmatoarea zi , la prima ora am plecat la spital dupa acea persoana.cand am ajuns mi sa spus ca a venit in cursul zilei anterioare,a semnat ca pleaca pe propria raspundere si a plecat.mi-au dat adresa ei din buletin dar din nefericire era din piatra neamt.neavand facuta mutatia in bucuresti.la diagnostic avea trecut fractura de clavicula , o contuzie la cap , acea contuzie fiind un cucui de la cazatura,si o contuzie la picior,mai mult ca sigur o zgarietura.am incercat si la firma unde dansa lucra.acolo am lasat numarul de telefon si cu insistente intr-un final ma sunat.altel nu am avut cum sa iau legatura cu dansa.astazi ma sunat spunandu-mi ca se simte mai bine dar problema fiind ca iam cam facut o gaura financiara.am discutat cu dansa si mia spus ca intradevar are fractura de clavicula , contuzia la picior care este in curs de refacere si contuzia la cap care nu se ia in calcul fiind doar cucuiul.A spus ca este nevoita sa stea 30 de zile acasa cu spatele drept.a spus ca nu vrea raul nimanui dar singura pretentie care o are este sa ii achit cheltuielile pentru zilele de ingrijire medicala + ce a pierdut de la servici.a spus ca a cheltuit cam 400 de ron pana acum cu ingrijirile medicale si de la servici cam 3000 de ron si in total vrea 4000 de ron.(am citit in procesul verbal ca este directoare la o banca).problema mea este ca nu am posibilitatea.abia am terminat liceul , mam oprit aici pt ca nu am posibilitatea pt o facultate,nu am loc de munca sau vreun venit...cert este ca nu am posibilitatea.acum intrebarea mea este ce pot sa fac mai departe avand in vedere ca nu este chiar atat de grav , si sunt constient ca acum ma santajeaza.din ce am citit pe net fractura de clavicula nu este chiar atat de grava,majoritatea vindecandu-se fara nici o interventie,la un adult va purta fasa pentru cateva zile pana la o saptamana.care este probabilitatea sa se duca la alt medic si sa vina cu cine stie ce medicolegal ,care este probabilitatea sa ma dea in judecata si ce ma-ti sfatui ? iar daca ma va da in judecata , imi va cere daune , iar eu nu am niciun venit , salariu , proprietati , etc care vor fi consecintele ?


Va multumesc pt timpul acordat