avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Activitate robert_brates

Activitate robert_brates

Buna ziua, as dori sa va adresez o intrebare referitor la obtinerea carnetului de munca. Poate fi impropriu spus, dar aceasta este situatia mea la momentul actual; am lucrat ca asistent medical comunitar, in cadrul unui spital, ulterior dupa marea descentralizarea a sanatatii, am fost preluata prin transfer de catre primarie. In data de 12 mai anul curent, am fost ''ajutata'' sa demisionez, intru-cat de apropie un nou an electoral, iar prezenta mea deranja... Am depus cererea de demisie si o alta cerere prin care solicitam sa mi se elibereze carnetul de munca. Mi s-a raspuns, ca in urma transferului, nimeni din cadrul primariei nu a mers la spital sa solicite carnetul meu de munca. Mentionez faptul ca,acesta nu putea fi eliberat decat in baza unei semnaturi si a unei stampile din partea primariei. Deci, din anul 2OO9, si pana in prezent pot spune ca am lucrat la negru....Sunt 2 ani de zille in care functionarii primariei nu au facut absolut nimic, iar in carnetul meu de munca cine sa operezeX-(. Intrebarea mea este, ce pot face acum? Urmeaza sa ma angajez din nou, dar nu am un raspuns legal, oficial, referitor la posesia carnetului meu de munca.Unde ma pot adresa? Multumesc tare mult pentru ajutor!=D>
buna seara: ma numesc carmen si sunt din fetesti, ialomita. Situatie este infelul urmator: in urma cu 2 ani am cunoscut un baietel caruia tocmai ii murise mama de cancer, si a ramas in grija bunicilor paterni.Eu impreuna cu sotul si cei 2 copii ai nostri ne-am atasat foarte tare de micut si vrem cu draga inima sa il infiem. Problema este acesta-mama copilului s-a despartit fara forme legale de sot, pleaca in alt judet unde intretine o relatie consensuala in urma careia rezulta actualul copilas; toate bune si frumoase pana acum, dar mama nefiind divortata de sot este obligata sa declare copilul pe numele sotului si nu al concubinului. La doi ani de la nasterea micutului mama se inbolnaveste grav,a decedat in spital, fiind inmormantata in localiatea primului sot.Acum copilasul ramane in ingrijire fara forme legale la concubinul mamei cu toate ca filiatia era stabilita;dupa moarte mamei, concubinul paraseste tara,lasand spre ingijire copilul bunicilor paterni; decand a parasit tara nu se mai ocupa de ingrijirea copilului,acesta ramanand spre crestere celor doi bunici paterni care au o curatela pentru minor. Intrebarea mea este ce as putea face legal pentru ca micutul sa vina in familia noastra si sa se bucure cu adevarat de o familie .
Mii de multumiri celor care imi vor raspunde