avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 979 soluții astăzi
Forum Activitate MIA_VL

Activitate MIA_VL

Discuție REVISAL
Buna ziua!
Fiind student in Bucuresti ( Masterat) am participat la concursul de titularizare si suplinire si am lucrat 2 ani ca profesor suplinitor.
Acum doresc sa ma inscriu la un nou examen de titularizare si suplinire in orasul Ramnicu-Valcea si nu imi recunosc vechimea pentru ca nu am fost inscris in REVISAL de cei care raspund in cadrul scolii. Am avut probleme si la Casa de sanatate din Ramnicu-Valcea , eu avand medicul de familie in Ramnicu-Vlcea, care este localitatea unde am domiciliul stabil.
Va rog sa-mi spuneti si mie ce se poate face pentru a mi se recunoaste vechimea si de ce nu sunt verificate unitatile de invatamant daca isi fac datoria!.
Va multumesc!
Maria
Cum se calculeaza salariul in conditiile somajului tehnic pe 2011?
Buna ziua!
Mama mea a lucrat in agricultura si a avut pensia minim garantata de 350 lei.
Tata a murit acum un an si pensia lui era de 600 lei. Pensia de urmas ar fi trebuit sa fie 50% din pensia tatalui si i s-a spus ca trebuie sa opteze pentru una din ele. A ramas cu pensia ei care era mai mare si probabil daca era cea de urmas trebuia sa o mareasca pentru a ajunge la nivelul minim garantat.
Totusi am aflat de cazuri similare care au mai primit o suma de completare si au o pensie mai mare de 350 lei. Ma poate lamuri si pe mine cineva de ce sunt calcule diferite?
Imi poate spune cineva , luna aceasta care este varsta standard de pensionare?
Daca am 26 ani lucrati in conditii deosebite , ( 6 ani reducere) , aceasta reducere se scade din 63 sau 60 ani , pentru a afla cand pot sa ma pensionez?
DIN LEGEA 263/2010 AM INTELES CA NUMARUL DE PUNCTE ACUMULAT DIN CONTRIBUTII SE IMPARTE IN FINAL LA STAGIUL COMPLET DE COTIZARE.
DACA AR FI SA IES LA PENSIE LUNA ACEASTA , CONFORM ANEXEI 5 STAGIUL COMPLET DE COTIZARE ESTE SUB 30 ANI. SE VORBESTE DE 30 ... 35 ANI . VA ROG SA MA LAMURITI SI PE MINE!!!!.
DATI UN EXEMPLU FICTIV CU TOATE ETAPELE DE CALCUL
MULTUMESC!!
ANEXA NR.5 din proiectul lg.pensiilor s-a modificat?
Sunt nascuta in 1955.ianuarie 25 , angajata din 1980 -28.octombrie. 26 ani GR. II de munca. Daca ma pensionez in 2011 e diferenta la calcul fata de situatia in care m-as pensiona pe 2010?
Am fost sase luni in somaj tehnic. Se calculeaza la vechime?
multumesc anticipat pentru raspuns!