avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Activitate neacsudelia

Activitate neacsudelia

Buna ziua, sunt una dinstre mamicile care pe perioada de crestere a copilului (2009- 2011) am obtinut venit din asigurari, acest venit fiind impozitat precum si declarat.
Anul acesta (luna iunie 2014) am primit de la a Agentia Judeteana pt Plati si Inspectie Sociala Sibiu decizii pentru recuperarea sumelor incasate necuvenit in aferente lunilor cand am incasat venituri din asigurari, iar in data de 8 dec 2014 am primit in posta plic de la ANAF cu titlu executoriu si poprire asupra conturilor mele precum si la locul de munca.
In acest caz se poate invoca amnistia fiscala ? Va multumesc.
Mama a unui copil de 1 an 1 luna (copil nascut in11 oct 2010), a nascut al doilea copil in 15 noe 2011 beneficiaza de indemnizatie pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani si pentru a-l doilea copil incepand cu data de 15 noe 2011 ? Sau abia atunci cand primul copil face 2 ani ???,
SRL are in patrimoniu o cladire obtinuta in regie proprie in anul 2004 in valoare de 81.489,00 lei si doreste sa o vanda asciatului unic. Care sunt pasii de urmat pentru aceasta operatiune atat din punct de vedere fiscal cat si contabil.
Va multumesc