avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 452 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters100705

Activitate ContSters100705

Va rog din suflet sa ma ajutati. Am depus dosar pentru divort de comun acord luna aceasta (aprilie 2010). Nu ne-au dat termen pe loc si ne-au zis ca vom primi citatie acasa. Am urmarit insa dosarul pe portalul judecatoriei si am vazut ca termenul este in decembrie 2010. :O Am crezut ca nu am vazut bine dar asa este. ......8 luni de zile de la depunerea dosarului :(( Se poate face ceva pentru a obtine un termen in doua luni de zile si daca da ce anume?
hornea alina a scris:

Taxa de timbru a ramas aceeasi. Nu mai primit citatie, veti semna cand introduceti actiunea pentru termen in cunostinta.
Succes.


Multumesc mult. Imi spusese cineva care nu lucreaza in domeniu ca trebuie sa am timbru judiciar de 3 lei in loc de 0,3 lei si deja il cumparasem pe cel de 0,3 lei.
Tot in legatura cu divortul de comun acord as vrea sa stiu daca dupa ce depunem actele ne vine citatie acasa sau nu mai este nevoie de ea si ni se da termen pe loc?
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

1Trebuie sa fie ambii soti prezenti.Chiar si la termen.

2.In orice zi.

3.Platiti la CEC-ul mdin incinta Judecatoriei sectorului 2.

4.Vedeti ca trebuie sa aveti si redactata cererea de divort prin acord.Acest lucru il poate face un avocat.

avocat Claudiu Lascoschi



Imi puteti spune va rog care sunt taxele judiciare de timbru actuale si ce valoare trebuie sa aiba timbrul judiciar actual pentru un divort de comun acord. Eu stiam ca taxa de timbru este 39 lei si timbrul judiciar are valoare de 0,3 lei ( 3000 de lei vechi) insa nu sunt sigura ca au ramas tot asa si in prezent.
Va multumesc!
Buna seara.
Inca nu stiu nimic despre ce garantii solicita banca. Deocamdata sotul are in plan sa faca un credit . Sa inteleg ca totul tine de garantiile solicitate de catre banca?
Mentionez ca nici unul dintre noi nu are bunuri in nume propriu si deasemenea nu exista nici bunuri in comun .
Buna seara.
Va rog daca stie cineva sa ma lamureasca in urmatoarea problema:
Sotul meu doreste sa faca un credit pentru nevoi personale numai pe numele lui. Desi el imi spune ca aceste credite se fac cu asigurare si in ipoteza ca el pateste ceva creditul e rambursat de catre societatea de asigurari , eu vreau o parere avizata pentru a sti ce implicatii are acest credit facut numai pe numele lui , asupra mea in calitate de sotie.

Numai bine si o seara placuta!