avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 836 soluții astăzi
Forum Activitate amocj

Activitate amocj

Răspuns la discuția decaderea din drepturi
I-ti multumesc de sfatul tau ,sunt convinsa ca ai dreptarte in situatia ta dar nu toate situatiile sunt la fel.
Multa lume mi-a spus asta dar te rog sa ma crezi ca fostul meu sot nu-si doreste sa aiba nici o raspundere fata de acest copil.Copilul inca nu simte asa tare lipsa tatalui,locuiesc cu parintii mei iar tatal meu(bunicul lui) se ocupa mult de el.E adevarat ca sunt un pic egoista, da eu m-am trezit noaptea la el, eu ma descurc singura cu banii, eu il duc in vacanta, eu mi-am sacrificat ultimii 5 ani din viata, nu m-am recasatorit tocmai pentru a nu suferii copilul in timp ce fostul meu sot i-si traieste viata,se distreaza si nu are griji daca acest copil are ce manca, are haine sau are cine sa aiba grija de el cand e bolnav.
Daca ma va acuza cand va creste voi suporta consecintele, oricum omul acela nu merita sa i se spuna tata.
Poate daca ai fi femeie m-ai intelege mai bine, nu e usor sa cresti un copil singura, nu e usor sa ti se spuna de catre alti barbati ca esti ok dar nu puteti fi impreuna pentru ca familia lui nu ar accepta sa aiba o relatie cu o femeie care are un copil.....
De obicei sunt o fire ambitioasa,am incredere in fortele proprii, nu mi-e frica de ce-mi ofera viata.Am avut curajul sa divortez cand era gravida, le-am demonstrat tuturor ca ma pot descurca singura,am un job destul de bun... si mergem inninte.
Pot parea impocrita, egoista dar nu stiu cum voi face dar nu vreau ca acest om sa aiba vre-o legatura cu copilul si culmea ironiei e ca si el a crecut fara tata, parintii lui au divortata cand el avea un an, si-a cunoscut tatal dar relatia lor a fost una rece.Ma gandesc ca poate si-a dat seama ca poate si lui i-ar fi fost mai bine daca nu-si cunostea tatal ca sa nu stie ce om fara caracter a fost.Tocmai din acest motiv ca si el a trecut prin situatia asta dupa ce am nascut a acceptat sa-i schimb numele de familie copilului meu, acum poarta numele meu de fata ca sa nu fie intrebari la scoala ca nu suntem pe acelasi nume.
Iti multumesc oricum ca mi-ai scris,orice experienta de viata si orice sfat e binevenit.
Răspuns la discuția somaj
se poate beneficia de somaj daca in ultimele 24 luni aveti lucrate cu carte de munca si platite contributiile la somaj minim 12 luni.
Răspuns la discuția decaderea din drepturi
Va inteleg punctul de vedere,dar tatal in 5 ani nu a dat nici un semn ca doreste o relatie nici macar "minima" cu copilul sau.Sa contribuie material nici nu am nevoi si nici nu are de unde, din cate stiu eu acum e placat in Spania si nu cred ca munceste ,oricum nu e plecat cu acte.In ceea ce priveste educarea copilului nici nu se pune problema din partea lui.
Deci scrisoare nu pot sa-i scriu si nu doresc sa cer pensie alimentara, dar nici nu o sa-i dau voie dupa ce il cresc singura sa vina peste 10 ani sa-i spuna ca e tatal lui,nu e corect fata de mine.
Răspuns la discuția decaderea din drepturi
Am inteles, o sa cer momentan incredintarea copilului dar o sa incerc sa obtin si decaderea din drepturi doarece nu doresc ca in viitor fostul meu sot sa caute copilul sau sa ceara dreptul la vizita.Nu cred ca reactia copilului ar fi una buna ,pentru copil el este un strain si nu-l va vedea niciodata ca pe tatal sau.Sincer i-mi pare rau ca l-am trecut la tata pe certificatul de nastere.....
Răspuns la discuția decaderea din drepturi
va multumesc de raspunsuri dar as vrea sa stiu ce sanse am si cu ce ar trebui sa incep? ar trebui sa-mi anjajez un avocat sau sa merg direct la tribunal?
Răspuns la discuția decaderea din drepturi
Eram gravida in 6 luni la divort, nu s-a discutat nimic despre copil, nu e incredintat nimanui.
In legatura cu articolul 109 eu cred ca ma regasesc in situatia de acolo adica "neglijenta grava in indeplinirea indatoririlor de parinte, ori daca educarea, invatatura sau pregatirea profesionala a copilului ".Fostul meu sot nu ca nu-l viziteaza,nu-l cunoaste deloc,nu-l intereaza nimic de acest copil.
Răspuns la discuția decaderea din drepturi
Cu plecarea am inteles dar dorinta mea ar fi sa-l decad de tot din drepturi, ce sanse as avea?
Buna, as dorii sa stiu cum pot sa-l decad pe fostul meu sot din drepturile parintesti ale fiului nostru.Pe scurt fiul meu are 5 ani,eram insarcinata cand am divortat iar copilul nu a intrat in discutie la tribunal.Ulterior am nascut iar la tata este trecut fostul meu sot.Nu i-am cerut pesie alimentara, deci nu plateste nimic, nu a cerut dreptul la vizita, copilul nu-l cunoste nu stie de existenta lui. Nu pot sa scot copilul din tara fara acordul lui dar de el nu mai stiu nimic,nu este in tara.As vrea sa nu mai aiba nici un drept asupra copilului.Va rog sa ma ajutati.