avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate amandina1983

Activitate amandina1983

Discuție Accident rutier
Tatal meu a avut un accident rutier din vina sa. Acum ramane sa paltim reparatia celeilalte masini, asta stim. Dar cum se procedeaza? Plateste RCA-ul si apoi recupereaza banii de la noi sau le dam noi celor pagubiti? Problema e ca cei pagubiti ne santajeaza si cer bani in plus ca sa inchirieze masina 15 euro/zi desi lucreaza in apropiere de casa. Suntem obligati sa platim asta? Sau ar trbeui sa ne dea in judecata ca sa obtina asa ceva? Adica in afara de obligatia de a repara masina mai avem si altele? Si un singur lucru in plus: daca le dam lor direct banii sa repare masina de unde stim ca nu vor cere din nou acesti bani? (S-au dovedit deja oameni care sunt pusi pe castigat).
evident ca o sa-l platesc..dar daca nu ma pot angaja in alta parte nu o sa am bani nici de credit si nici de limita ori ei zic ca nu-mi elibereaza cartea de munca pana nu platesc datoria la ei
nu am niciun bun de la ei..este vorba chiar de banca brd..dar mai am un credit la ei pe 10 ani pe care eu il platesc in rate
limitain contract spun ca trebuie achitata limita de credit in momentul cand voi pleca..dar eu nu am banii
multumesc foarte frumos ca mi-ati raspuns..ei s-au exprimat astfel..ca nu imi semneaza fisa de lichidare..asta ce implica?nu ma pot angaja ulterior? sunt obligati sa o semneze? si daca refuza sa o semneze pot face o sesizare la ITM?
si inca o problema..trebuie eliberata la 15 zile de la inregistrarea demisiei sau pot sa mai intarzie?
am lucrat la brd 2 ani jumatate si am o limita de credit de 100 de milioane si spun ca nu imi elibereaza fisa de lichidare fara sa platesc aceasta suma iar eu nu am de unde sa pun banii..este legal?sau sunt obligati sa imi dea fisa de lichidare si cartea de munca? va rog din suflet sa imi raspundeti