avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Activitate mocckup

Activitate mocckup

Răspuns la discuția Restituire taxa poluare
Daca legiuitorul emite legi impotriva normelor la care zice ca aspira si acorda "protectie juridica", atunci toate discutiile, dezbaterile, etc sunt doar asa, de dragul de a vorbi - adica degeaba. Era de asteptat:). Totul este pentru bani, din toate punctele de vedere......

Cu stima.............,
Buna ziua!

Urmare a hotararii Curtii de Justitie a UE de la Luxemburg care considera OUG 50/2008 ca fiind nelegala, contrar dreptului comunitar al UE si discriminatorie pentru cetatenii UE,
ce pasi trebuie sa intreprind, legal, pentru recuperarea integrala a taxei de poluare?
Mentionez ca:
- am achizitionat in mai 2010 un autoturism Logan nou Euro 4 de 1600 cmc pentru care am platit 3300 Ron! taxa de poluare pentru inmatriculare;
- am depus la data de 30 August 2011 la Administratia Finantelor Publice sector 3 Bucuresti cerere de restituire a taxei de poluare si pana in prezent nu am primit nici un raspuns in termenul legal de 30 de zile; anexat cererii am anexat copie dupa :
- decizia de calcul de poluare
- cererea de stabilire a taxei de poluare
- cartea de identitate a masinii emise de catre RAR
- certificatul de inmatriculare al masinii emisa de catre serviciul de inmatriculare al politiei
- procesul verbal de predare-primire emise de dealer-ul auto de la care am achizitionat autoturismul
- dupa factura emisa de catre Automobile Dacia SA

Multumiri anticipate pentru raspuns.
Va multumesc pentru raspuns, este de un real ajutor.
Buna seara!
Care sunt prevederile legale privind accesul (public) la dosarele privind titlurile de proprietate si eliberarea acestora; mai concret ce drepturi legale are unul dintre mostenitori de a verifica alt(i) mostenitor(i) si implicit de a avea acces la dosarele cu titlurile de proprietate, in cazul unor fraude cum ar fi: eliminarea cu buna stiinta dintr-o mostenire a celuilalt (celorlalti) mostenitor (mostenitori), obtinerea titlului de proprietate pe respectiva mostenire in mod fraudulos si valorificarea acesteia.

Multumiri anticipate pentru eventuale raspunsuri.
Răspuns la discuția Calculul beneficiului
Va multumesc pentru raspuns
B-)
Buna ziua!
Care este modalitatea legala de calcul al beneficiului si daca un salariat angajat in decursul anului respectiv, cand s-a acordat beneficiul, beneficiaza de acesta.

Cu multumiri anticipate pentru eventuale raspunsuri.