Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ACCES DOSARE TITLU DE PROPRIETATE PENTRU TERENURI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ACCES DOSARE TITLU DE PROPRIETATE PENTRU TERENURI

Buna seara!
Care sunt prevederile legale privind accesul (public) la dosarele privind titlurile de proprietate si eliberarea acestora; mai concret ce drepturi legale are unul dintre mostenitori de a verifica alt(i) mostenitor(i) si implicit de a avea acces la dosarele cu titlurile de proprietate, in cazul unor fraude cum ar fi: eliminarea cu buna stiinta dintr-o mostenire a celuilalt (celorlalti) mostenitor (mostenitori), obtinerea titlului de proprietate pe respectiva mostenire in mod fraudulos si valorificarea acesteia.

Multumiri anticipate pentru eventuale raspunsuri.
Cel interesat se poate dresa Comisiei Judetene de fond funciar care are obligatia sa ii furnizeze aceste uinformatii si chiar o copie a titlului de proprioetate daca solicita in termen de 30 de zile
Va multumesc pentru raspuns, este de un real ajutor.