Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inscrierea mostenitorilor in Titlul de Proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inscrierea mostenitorilor in Titlul de Proprietate

Buna seara, am si eu o intrebare legat de emiterea Titlurilor de Proprietate,in acord/coroborat cu prevederile legilor succesorale de care Comisiile Funciare,Notariatele, or Instantele de judecata trebuie sa tina cont prin implementare...
Intrebarea este prin urmatoarea cauza.
In baza legii18/1991 s-a emis un titlu in numele a doi mostenitori/copii titularului,iar in baza legii 247/2005 ,se valideaza prin HCJ,o suprafata de teren,dupa ce unul din mostenitori a depus o cerere funciara, si a decedat.
Intrebarea este,cum trebuie emis titlul de proprietate?
a) In numele mostenitorului in viata?
sau si in numele mostenitorului decedat,care a formulat o cerere funciara dar eronata, in nume propriu.
Ce drepturi are, or ce demersuri trebuie sa faca mostenitorul in viata, pentru dobandirea terenului ce a apartinut parintilor/bunicilor lui..?
ghita_28, utilizator
Titlul de proprietate se itocmeste pe numele celui care a depus cererea de reconstituirea dreptului de proprietate.
Ce relevanta mai are atunci art.13 si altele din legea 18/1991, ca titlurile se emit in numele tuturor mostenitorilor?
Sau art.36 din regulamentul aprobat ANRP, din HG 890/2005,in care scrierea titlului se completeaza la rubrica 1 din titlu ,cu numele titularului dupa care se face reconstituirea?
La ce art.de lege va referiti?
ghita_28, utilizator
Care este baza legala,dupa cum spuneti dvs.?
Art.36 din legea 247/2005 spune ca titlurile se emit in numele titularului dupa care se face reconstituirea.
Daca cumperi o masina din piata, se vinde dupa proprietarul din acte..

APET_R a scris:

Titlul de proprietate se itocmeste pe numele celui care a depus cererea de reconstituirea dreptului de proprietate.

Daca titularul e in viata, atunci este clar
Daca nu, atunci se completeaza Anexa 3 de catre Comisia Locala cu mostenitorii acestuia,
iar titlul se elibereaza pe numele mostenitorilor pentru ca Anexa 3 ajunge la Comisia judeteana
care valideaza si dispune eliberarea titlurilor
Probleme pot sa apara daca cel/cei care au facut cererea nu declara toti mostenitorii
Adica, eu pot face cererea de reconstituira a pamantului adus in CAP de tatal meu
si scriu in cerere ca sunt singurul mostenitor, excluzand cu buna stiinta un frate - sa zicem -
Titlul se va emite pe numele meu, iar fratele trebuie sa ma actioneze in judecata
ca sa-si capete dreptul.
interval, utilizator