avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inscrierea mostenitorilor in Titlul de Proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inscrierea mostenitorilor in Titlul de Proprietate

Buna seara, am si eu o intrebare legat de emiterea Titlurilor de Proprietate,in acord/coroborat cu prevederile legilor succesorale de care Comisiile Funciare,Notariatele, or Instantele de judecata trebuie sa tina cont prin implementare...
Intrebarea este prin urmatoarea cauza.
In baza legii18/1991 s-a emis un titlu in numele a doi mostenitori/copii titularului,iar in baza legii 247/2005 ,se valideaza prin HCJ,o suprafata de teren,dupa ce unul din mostenitori a depus o cerere funciara, si a decedat.
Intrebarea este,cum trebuie emis titlul de proprietate?
a) In numele mostenitorului in viata?
sau si in numele mostenitorului decedat,care a formulat o cerere funciara dar eronata, in nume propriu.
Ce drepturi are, or ce demersuri trebuie sa faca mostenitorul in viata, pentru dobandirea terenului ce a apartinut parintilor/bunicilor lui..?
Ultima modificare: Duminică, 3 Noiembrie 2019
ghita_28, utilizator
Cel mai recent răspuns: interval , utilizator 12:39, 8 Mai 2023
Titlul de proprietate se itocmeste pe numele celui care a depus cererea de reconstituirea dreptului de proprietate.
Ce relevanta mai are atunci art.13 si altele din legea 18/1991, ca titlurile se emit in numele tuturor mostenitorilor?
Sau art.36 din regulamentul aprobat ANRP, din HG 890/2005,in care scrierea titlului se completeaza la rubrica 1 din titlu ,cu numele titularului dupa care se face reconstituirea?
La ce art.de lege va referiti?
Ultima modificare: Duminică, 3 Noiembrie 2019
ghita_28, utilizator
Care este baza legala,dupa cum spuneti dvs.?
Art.36 din legea 247/2005 spune ca titlurile se emit in numele titularului dupa care se face reconstituirea.
Daca cumperi o masina din piata, se vinde dupa proprietarul din acte..

APET_R a scris:

Titlul de proprietate se itocmeste pe numele celui care a depus cererea de reconstituirea dreptului de proprietate.

Daca titularul e in viata, atunci este clar
Daca nu, atunci se completeaza Anexa 3 de catre Comisia Locala cu mostenitorii acestuia,
iar titlul se elibereaza pe numele mostenitorilor pentru ca Anexa 3 ajunge la Comisia judeteana
care valideaza si dispune eliberarea titlurilor
Probleme pot sa apara daca cel/cei care au facut cererea nu declara toti mostenitorii
Adica, eu pot face cererea de reconstituira a pamantului adus in CAP de tatal meu
si scriu in cerere ca sunt singurul mostenitor, excluzand cu buna stiinta un frate - sa zicem -
Titlul se va emite pe numele meu, iar fratele trebuie sa ma actioneze in judecata
ca sa-si capete dreptul.
Ultima modificare: Luni, 8 Mai 2023
interval, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Insusirea cererii de reconstituire drept proprietate ghita_28 ghita_28 Buna ziua, in cauza pun in discutie urmatoare situatie. In baza legii 247/2005, un mostenitor a formulat o cerere de reconstituire drept de proprietate,iar ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am o intrebare cei avizati cu multumiri anticipate, ... ghita_28 ghita_28 Buna ziua, am o intrebare cei avizati cu multumiri anticipate, asupra unui raspuns legal.. In situatia in care se depune cerere funciara doar de unul dintre ... (vezi toată discuția)
Studiu de caz, insusirea unei cereri de retrocedare, legea 247/2005 Ionut_76 Ionut_76 Buna ziua,in dezbatere va prezint un studiu de caz,in vederea lamuririi procedurilor legale de reconstituire drept proprietate/terenuri. In speta,in urma unei ... (vezi toată discuția)