Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... INSUSIREA CERERII DE RECONSTITUIRE DREPT PROPRIETATE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

INSUSIREA CERERII DE RECONSTITUIRE DREPT PROPRIETATE

Buna ziua, in cauza pun in discutie urmatoare situatie.
In baza legii 247/2005, un mostenitor a formulat o cerere de reconstituire drept de proprietate,iar celalalt nu,iar faptul ca mostenitorul deponent a decedat inainte ca,comisia judeteana sa valideze sau sa emita HCJ, celalalt mostenitor putea sa insuseasca cererea de reconstituire,avand in vedere ca terenurile solicitate erau aceleasi dupa un titular comun?

ghita_28, utilizator
Buna ziua,
Da, cererea se considera depusa de ambii.
Totusi potrivit art.964 C civil,or art.36 din regulamentul aprobat ANRP,din legea 247/2005, Comisia Judeteana este obligata prin lege ca titlul de proprietate sa fie emis in numele mostenitorilor..
In consecinta,,sintagma,, mostenitori raportat la art.964 C civil, se refera si la cei decedati sau la cei in viata?
Chestiunea in cauza pentru o suprafata de teren de 4,61 ha,s-a emis un titlul proprietate in numele deponentei,si nu in numele titularului dupa care s-a facut reconstituirea,iar la rubricile mostenitori nu s-a mentionat nimeni..
In cauza nu s-a respectat dispozitiile art.36 din reg.aprobat ANRP din legea 247/2005, iar celalat mostenitor este in drept sa solicite reconstituirea,in baza cererii funciare,conform disp.art.13 din legea 18/1991 in care se precizeaza ca titlurile se emit in numele tuturor mostenitorilor urmand ca acestia sa procedeze potrivit dreptului comun..
Insa Comisiile funciare si in prezent refuza rectificarea pe cale administrativa conform ordinului 700/2014 aprobat de directorul ANCPI.
Ce considerati ca ar trebui facut,mai ales ca terenul reconstituit il foloseste primarul...

ghita_28, utilizator