avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 438 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, am o intrebare cei avizati cu multumiri ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, am o intrebare cei avizati cu multumiri anticipate, ...

Buna ziua, am o intrebare cei avizati cu multumiri anticipate, asupra unui raspuns legal..
In situatia in care se depune cerere funciara doar de unul dintre mostenitori pe legea 247/2005, iar persoana deponenta decedeaza, 2006 , HCJ se valideaza in 2007, iar titlu proprietate se emite in an 2017, mostenitorul care era in viata nedeponent,cerere ci doar la legea 18/1991 in care i s-a reconstituit partial prin titlu drept proprietate,(cereri fiind depuse de cel nedeponent la legea 247/2005, ci legea 18/1991, legea 165/2013 si legea 231/2018) trebuia sa i se emita titlul la legea 247/2005.(in anul 2006 dupa decesul surorii a solicitat comisiei judetene de fond funciar emiterea titlului in numele lui)
Ce drepturi asupra terenului emis in titlu din 2017 ar avea fica deponentei, daca pana la validarea cererii in anul 2007 a deponentei prin HCJ, sau emitere titlu in an 217, a decedat?
In cauza se pune intrebarea, a calitatii de mostenitor, care o are cineva cat timp este in viata.., iar dreptul succesoral se transmite prin ceea ce a detinut efectiv in timpul vietii..

Alte discuții în legătură

Inscrierea mostenitorilor in titlul de proprietate ghita_28 ghita_28 Buna seara, am si eu o intrebare legat de emiterea Titlurilor de Proprietate,in acord/coroborat cu prevederile legilor succesorale de care Comisiile ... (vezi toată discuția)
Studiu de caz, insusirea unei cereri de retrocedare, legea 247/2005 Ionut_76 Ionut_76 Buna ziua,in dezbatere va prezint un studiu de caz,in vederea lamuririi procedurilor legale de reconstituire drept proprietate/terenuri. In speta,in urma unei ... (vezi toată discuția)
Insusirea cererii de reconstituire drept proprietate ghita_28 ghita_28 Buna ziua, in cauza pun in discutie urmatoare situatie. In baza legii 247/2005, un mostenitor a formulat o cerere de reconstituire drept de proprietate,iar ... (vezi toată discuția)