avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Activitate dionis456

Activitate dionis456

Salut,
Da stiu ca aceasta este problema, reducerea costurilor. Si sincer nu aveam prea multe impotriva daca aleageau o banca la care se gasesc suficient de multe bancomate. Dar amaratii astia pe care i-au ales nu stiu daca au 20 de bancomate in toata tara.
O zi buna!
aianaa a scris:

nu exista nici o lege care sa permita angajatorului sa-si oblige salariatii a-si face cont la o anumita banca. Mai mult nu are dreptul sa refuze plata drepturilor salariale doar pentru ca nu ii convine banca la care aveti dvs. cont. Puteti sesiza ITM-ul daca nu va primiti salariul la data prevazuta in contractul colectiv la nivel de unitate, contractul individual de munca sau in regulamentul intern, de asemenea puteti actiona in instanta angajatorul.


multumesc pentru raspuns!
Aceasta este valabila si pentru diurne si plata deplasarilor in strainatate?
Weekend placut!
Te cred pe cuvant dar problema mea este ca nu am chef sa alerg tot orasul pentru un banconat. Avand in vedere ca la banca la care sunt acum sunt peste 20 de bancomate.
Buna ziua,
Pana acum cateva luni fiecare angajat avea card la ce banca dorea. De cateva luni, administratorul societatii, tot incearca sa neconvinga/forteaza sa ne facem carduri la o anumita banca. Personal nu as avea nici o problema doar ca acea banca are un singur bancomat intr-un oras de peste 300000 de locuitori. Pot fi oblicat de angajatorul meu sa imi fac card bancar la o anumita banca?
Edit: "Acum ne-au promis ca nu ne mai vira salariile incepand cu aceasta luna. E normal?"

Va multumesc anticipat!
O zi buna.
Răspuns la discuția ordin de deplasare
Va multumesc Foarte Mult!
M-ati salvat!
O zi buna!
Răspuns la discuția ordin de deplasare

Ce intelegeti prin orice alt act justificativ?
Care ar fi acelea?

Va multumesc pentru raspuns
Buna ziua,
Am si eu o mica nelamurire, sper sa fi scris un topicul corect.

A trebuit sa fac o deplasare, inafara tarii, la un client. Iar acum firma de contabilitate imi cere acest document "ordin de deplasare" semnat si stampilat de catre clientul la care am fost pentru a imi putea deconta sumele cheltuite in aceasta perioada.
Eu am avut acest document la mine, dar clientul a refuzat stampilarea acestuia pentru ca era redactat in alta limba decat limba lor oficiala.

Cine greseste in cazul de fata?
A mai intalnit cineva astfel de probleme?
Cum le-ati rezolvat?

Multumesc si o zi buna