avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Activitate Dumitrovici

Activitate Dumitrovici

Atunci unde este valabilitatea Art.613, alin.(2) si (3) , capitolul III, sectiunea I din Codul Civil...?
Cum pot sa defrisez crengile copacilor care cresc pe un hat(hotar) comun, si care vin peste proprietatea mea( teren agricol arabil) facand imposibila lucrarea acestuia in suprafata de cca 0,02 ha....? Cine este proprietatea crengilor(ramurilor) care cad pe p[roprietatea mea..? Nu este vorba de pomi fructiferi!...
Care sunt conditiile ce trebuie indeplinite si care este procedura de avansare de la gradatia de inspector la ce-a de consilier superior in administratia publica , conform legislatiei in viguare.???? Cu multumiri anticipate...!
O sa va rog sa-mi spuneti daca o persoana care a iesit la pensie de stat ( bugetara) la limita de varsta , mai poate fi incadrata ( pe acelasi post ) in continuare, tot la stat( de la buget) cu norma intreaga . Cu multumiri anticipate.
Nu la acest lucru ma refeream( ca sunt sot si sotie)...ci la faptul ca detin co0nducerea la doua compartimente- compatibile cu ANI si DNA... Pot detine monopolul...?
1. Care sunt partidele care pot avea reprezentanti in sectiile de votare si cati..!
2. Unde trebuie sa stea observatorii in sectiile de votare ? Au un spatiu special amenajat , ori umbla pe unde vor ei..?
3.Poate sa-mi trimita cineva legea alegerilor parlamentare, actualizata, ptr alegerile din decembrie 2012..?
Dorim sa transportam copii care fregeventeaza licul, pe o distanta de 10 km . care sunt conditiile si ce documente trebuie sa detinem , ptr a nu intra in conflic cu politia, fiscul si ARR-ul. Va multumim anticipat...!
1. Daca intr-o institutie publica, sa zicem primarie, sotul este secretar( sef serviciu ) si sotia contabil sef( sef serviciu) ...nu exista o incompatibilitate a functiilor...? Daca da , in care lege se gaseste incompatibilitatea.....?

2. Care sunt conditiile referitoare la persoanl...si legislatia, ptr a fi sef de serviciu( birou)...?

Va multumesc ptr ajutor, anticipat si va solicit sprijinul ptr clarificarea situatiei...!
Va rog sa-mi spuneti care sunt criteriile obsolut necesare ptr trecerea de la functia de inspector la ce-a de consilier superior, in momentul de fata - ca functionar public...
Mai mult daca Agent. Nat.a Functionarilor Publici recunoaste diplomele de 2 lei ale fabrii de diplome Spiru haret- fara fregventa( fregventa redusa)...!
Cu multumiri anticipate
Tinand cont ca legea permite acordarea unui spor de pana la 30% din salarul unui angajat din administratia publica locala( cazul meu)...ce demersuri trebuie facute ptr a obtine macar o parte din acesta , fara a avea apoi probleme cu Camera de Conturi a Romaniei..? ( Cine mi-l poate acorda si care-i procedura juridica? )