Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensie si salariu..!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensie si salariu..!

O sa va rog sa-mi spuneti daca o persoana care a iesit la pensie de stat ( bugetara) la limita de varsta , mai poate fi incadrata ( pe acelasi post ) in continuare, tot la stat( de la buget) cu norma intreaga . Cu multumiri anticipate.
Numai in conditiile in care pensia neta nu depaseste nivelul salariului mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat.

Pentru 2013, salariului mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat. este de 2223 lei.

In speta, pensia neta primita trebuie sa fie mai mica de 2223 lei.
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. Din Legea 329/2009:

Art. 17
(1) Beneficiarii dreptului la pensie apartinand atat sistemului public de pensii, cat si sistemelor neintegrate sistemului public care realizeaza venituri salariale sau, dupa caz, asimilate salariilor, potrivit legii, realizate din exercitarea unei activitati pe baza de contract individual de munca, raport de serviciu sau in baza actului de numire, potrivit legii, in cadrul autoritatilor si institutiilor publice centrale si locale, indiferent de modul de finantare si subordonare, precum si in cadrul regiilor autonome, societatilor nationale, companiilor nationale si societatilor comerciale la care capitalul social este detinut integral sau majoritar de stat ori de o unitate administrative teritoriala, pot cumula pensia neta cu veniturile astfel realizate, daca nivelul acesteia nu depaseste nivelul salariului mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat.

2. Asadar :
- pensia neta nu trebuie sa depaseasca (in acest an) nivelul de 2223 lei;
- salariul poate fi oricat de mare.
In conditiile in care pensia neta primita este mai mare de 2223 lei, atunci nu puteti cumula pensia cu salaril.

Insa pentru a fi angajata la stat in continuare va exista,totusi, un impediment ...