Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cumul pensie si salariu intr-o unitate bugetara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cumul pensie si salariu intr-o unitate bugetara

Buna ziua
Cum poate fi incadrata o persoana care este pensionata la limita de varsta, la o unitate bugetara?
Multumesc frumos!
Numai daca pensia neta primita nu depaseste cuantumul salariului mediu brut pe economie , care pentru 2013 are o valoare de 2223 lei.

art.17 din Legea nr.329/2009 prevede :
(1) Beneficiarii dreptului la pensie apartinand atat sistemului public de pensii, cat si sistemelor neintegrate sistemului public care realizeaza venituri salariale sau, dupa caz, asimilate salariilor, potrivit legii, realizate din exercitarea unei activitati pe baza de contract individual de munca, raport de serviciu sau in baza actului de numire, potrivit legii, in cadrul autoritatilor si institutiilor publice centrale si locale, indiferent de modul de finantare si subordonare, precum si in cadrul regiilor autonome, societatilor nationale, companiilor nationale si societatilor comerciale la care capitalul social este detinut integral sau majoritar de stat ori de o unitate administrativteritoriala, pot cumula pensia neta cu veniturile astfel realizate, daca nivelul acesteia nu depaseste nivelul salariului mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat.
..

Angajarea in sectorul bugetar, si in acest caz, se face prin concurs sau examen.