Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cumul pensie salar la bugetari contractuali
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cumul pensie salar la bugetari contractuali

Va rog frumos sa-mi spuneti daca bugetarii contractuali pot cumula pensia cu salariul? Pensia va fi in jur de 1300 lei iar salariul este de 2170 lei. V-as ruga sa-mi spuneti si actul normativ conform caruia se poate sau nu se poate. Lucrez intr-o institutie de cultura. Multumesc anticipat!
Art. 17 din Legea nr.329/2009:
(1) Beneficiarii dreptului la pensie aparţinând atât sistemului public de pensii, cât şi sistemelor neintegrate sistemului public care realizează venituri salariale sau, după caz, asimilate salariilor, potrivit legii, realizate din exercitarea unei activităţi pe bază de contract individual de muncă, raport de serviciu sau în baza actului de numire, potrivit legii, în cadrul autorităţilor şi instituţiilor publice centrale şi locale, indiferent de modul de finanţare şi subordonare, precum şi în cadrul regiilor autonome, societăţilor naţionale, companiilor naţionale şi societăţilor comerciale la care capitalul social este deţinut integral sau majoritar de stat ori de o unitate administrativ-teritorială, pot cumula pensia netă cu veniturile astfel realizate, dacă nivelul acesteia nu depăşeşte nivelul câştigului salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi aprobat prin legea bugetului asigurărilor sociale de stat.

2. In 2013, salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi aprobat prin legea bugetului asigurărilor sociale de stat este de 2223 lei.

3. Asadar, puteti cumula pensia neta cu salariul, intrucat nivelul pensiei nete incasate nu depaseste 2223 lei.
Va multumesc pentru raspuns.