avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1151 soluții astăzi
Forum Activitate brandy78

Activitate brandy78

Buna ziua, am urmatoarea problema: Acum cateva luni am cumparat un domeniu de internet si am facut un site pe acesta care este online de atunci. Azi am primit o decizie de inregistrare a numelui respectiv ca brand la OSIM de catre o firma care imi solicita in baza acestei decizii sa inchid site-ul. Site-ul meu a fost inregistrat si functioneaza cu 2 saptamani inainte sa inregistreze ei brandul respectiv la osim. Intrebarea mea este daca ei au dreptul sa-mi ia site-ul sau sa mi-l inchida si ce trebuie sa fac in acest caz?Decizia lor de la osim a fost eliberata pt. urmatoarele clase de produse si serv.:
-publicitate conducerea si administrarea afacerilor, lucrari de birou;
-servicii din domeniul stiintei si tehnologiei ca si cercetarea si proiectarea aferente; servicii de analiza si cercetare industriala, proiectare si dezvoltare hardware si software
Am citit atent toate raspunsurile. Multumesc inca o data pentru tot, mi-ati fost de un real ajutor.
Contractele mele nu sunt de prestari servicii ci contracte de munca cu timp partial de 2 ore( 2 contracte) si unul de 1 ora si sunt platite absolut toate darile la stat inclusiv cas, pensii etc.Imi cer scuze pentru ambiguitate insa nu sunt familiarizat cu termenii specifici si descopar abia acum ce si cum.Ramane valabila intrebarea de mai sus, fiind platite absolut toate darile catre stat, daca declar ca functie de baza contractul de o ora mi se pune la vechime si contributii de pensie doar venitul de la contractul respectiv fara a fi cumulat cu celelalte? Multumesc.
Multumesc pentru promptitudine. Am inteles ca unul din ele trebuie declarat ca loc de baza. O nedumerire am insa din raspunsuri. Celelalte contracte nu se mai considera la vechime fiind supuse codului civil? Adica mie nu mi se cumuleaza toate darile la stat si orele ca vechime? Eu mizam ca o sa am in curand cele 8 ore pe zi din colaborari si ma gandeam ca e ca si cum as avea o functie de baza de 8 ore undeva daca am colaborari de peste 8 ore pe zi contand cumulativ la vechime si venit.Deci daca declar ca functie de baza contractul de o ora mi se pune la vechime si contributii de pensie doar venitul de la contractul respectiv fara a fi cumulat cu celelalte?
Buna ziua,
Am urmatoarea situatie si as dori sa stiu cum e mai bine sa procedez. Am incetat contractul de munca cu firma la care lucram si am ramas cu un contract de 2 ore. De asemenea mai am un contract de 2 ore la alta firma si inca unul de o ora la firma mea. In momentul de fata cartea de munca e la mine nemaiavand nicaieri functia de baza cu 8 ore. La toate celelalte firme am o declaratie pe proprie raspundere ca am functia de baza in alta parte. Cum se procedeaza legal? Trebuie sa am neaparat 8 ore pe cartea de munca? Nu as vrea sa trec la 8 ore pe firma mea intrucat nu pot sa platesc acum impozitele fiind pe pierdere.
Daca raman doar cu colaborarile ce implicatii are acest lucru? Mai trebuie sa fac vreo modificare la contractele respective tinand cont ca mi-au solicitat declaratii ca am functia de baza in alta parte?Multumesc anticipat pentru raspunsuri. Am mare nevoie de ele sa stiu ce e de facut. Multumesc.