avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate guardarian

Activitate guardarian

Intr-o situatie asemanatoare ma aflu si eu. Am facut cerere pentru regimul derogatoriu si a fost aprobata; am suspendata activitatea pana in 2013 si totusi de la finante mi-au spus ca mai trebuie sa mai aduc declaratia 101, asta ca nu sunt si nu am fost platitor de TVA, altfel trebuia si declaratia 094.
Este groasnic si sa ai firma, dar si sa vrei sa scapi de ea este greu !!!!
Eu nu am inteles nici in momentul asta daca pot sa parasesc tara sa nu ma trezesc cu o amenda ca nu am duc cine stie ce declaratie.
"O tara de biciclisti" faci plecaciuni la cei de sus si dai cu picioarel;e la cei de jos.
freeelis a scris:

Gasiti aici un model
[ link extern ]


Multumesc.
Am mai gasit un model si deja l-am adaptat. Daca mai intereseaza pe cineva, las aici linck-ul [ link extern ]
Multumesc pentru informatie !
Puteti sa imi oferiti un exemplu, sau o adresa web de unde pot sa descarc un model ?
Va multumesc !
Buna ziua !
Am nevoie de o persoana care sa ma ajute la derularea unor activitati ale firmei si as dorii sa angajez un administrator care sa se ocupe de coordonarea acestor activitati, dar nu am posibilitatea financiara ca sa-i asigur un salariu printr-un contract de munca si din aceasta cauza as fi interesat sa colaborez cu acesta printr-o conventie civila.
Va rog sa imi spuneti care sunt posibilitatile legale si cum pot sa procedez ?
Va multumesc anticipat !
neimportant a scris:

Vad ca la acest subiect se discuta discutii. Am si eu un caz concret pe care nu stiu cum sa il tratez:
Firma de constructii - nu restaurant, nu altceva. Soseste un camion cu materiale. Am doar 2 muncitori necalificati. Gasesc 7-8 doritori care sa ajute la descarcarea materialelor - si sa nu apara discutii de protectia muncii sau alte drepturi comunitare, e vorba de saci de 25kg (categoria materiale prevazuta in 'Norme republicane editia 1981" la articolul TRI1AC02A1) - si care vor sa fie platiti la terminarea prestatiei.
Cum decontez in contabilitate aceste cheltuieli? 7 oameni x 40 lei = 280 lei.
Ce forma de contract inchei cu aceste persoane care peste 3 ore nu ii mai vad?
Le fac protectia muncii, timp in care camionul asteapta si taxeaza. FARA FACTURA SAU BON. Cine imi deconteaza cheltuiala?
Nu sunt banca sa cheltui bani fara justificare. Fiscul ma taxeaza la orice suma nejustificata.
Intr-adevar, sunt "plati la negru" dar cum le scad legal? Am platit oamenii, ei au prestat un serviciu. Pentru 3 ore fac hartii si alerg pe la toate institutiile inca 5 zile?
Dati va rog o solutie concreta la aceasta problema: "ANGAJARE SI PLATA ZILIERI".