avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate franci

Activitate franci

multumesc
ah, speram sa se insele dna!!!!
deci trebuie sa renunt la ora de la firma respectiva, ca sa pot beneficia de somaj??!!! o sa o pun in incurcatura pe patroana firmarmei, ca nu are cine sa-i mai semneze hartiile (fiind si o cunostiinta...) speram sa se poata rezolva si fara sa renunt.......
da, 150ron provin de la firma unde prestez o ora, deci ar fi un venit suplimentar;
si citind legea somajului am considerat ca sunt ok si am fost cu dosarul la AJOFM; dar d-na de acolo mi-a zis ca figurez cu venit la o alta firma si nu pot beneficia de somaj; am incercat sa-i spun ca e un venit mai mic decat indicele... si ma incadrez; dar mi-a raspuns ca e venit de natura salariala si nu conteaza, ca la aceste venituri care " se accepta" intra doar venituri din chirii, dobanzi...si ca nu conteaza ca sunt angajata doar o ora, cu venit mic
specific ca iesirea in somaj se face de la alta firma, nu de la firma la care sunt angajata o ora; adica , daca toate celelate conditii de acordare a somajului sunt ok, as dori sa stiu daca venitul acela de 150 ron(brut!) ma impiedica sa intru in somaj sau se incadreaza in venitul mai mic decat indicele de referinta?
multumesc
multumesc mult! este o informatie super faptul ca cei de la AJOFM ar trebui sa tina cont de adeverinta, pt ca mie mi-a spus d-na de la AJOFM ca n-am ce sa fac cu adeverinta ca ei i-au in calcul doar ce e trecut in cartea de munca si ca mie nu o sa-mi treaca nimeni perioada asta, ca pot sa o consider pierduta!!!
daca ma puteti indruma sa pot spune conform carei legi sau pe ce baza este buna adeverinta la AJOFM......raman profund recunoscatoare!!!!!!!!!!
multumesc foarte mult!!!!
luni primesc adeverinta de la DMPS si o sa merg la ITM si vroiam sa fiu pregatita, pt ca d-nele de acolo cat si cele de la somaj mi-au zis ca am pierdut cele 3 luni jumatate si in aceste conditii nu mai pot beneficia de somaj ca am intrerupere in cartea de munca, (3 luni si jumatate)
multumesc mult de tot!
exista un termen limita in care poate fi operata aceasta perioada,de la data la care copilul a facut 2 ani?
situatia mea este urmatoarea: inainte de treminarea concediului de maternitate m-am intors o luna la firma care m-a disponibilizat "cu acordul meu" cu 31 martie2009; cu 1/04/2009 mi-am facut dosarul pt reintrare in ingrijirea copilului din care mai aveam 3luni si jumatate, incheindu-se in 17/07/09; cu data de 18/07/09 m-am angajat la o alta firma timp de o luna dupa care m-a dat in somaj; cand am depus dosarul de somaj am ramas socata sa aflu ca nu pot ramane in somaj ca nu am cele 3luni jumate inscrise in cartea de munca!!! la firma la care m-am angajat actele de angajare nu au specificat ca vin din maternitate (nu mi-a spus nimeni ce sa fac desi am intrebat!!!!) intre timp am aflat ca pot sa solicit de la asistenta sociala o adeverinta din care reiese ca am beneficiat de indemnizatie de cresterea copilului: problema e cine imi mai poate opera datele din acea adeverinta in cartea de munca? daca firma la care m-am angajat a operat deja angajarea si desfacerea contractului dupa o luna se mai pot face rectificari in cartea de munca, astfel incat sa mi se treaca si cele 3 luni jum? multumesc mult si astept raspuns, sunt disperata!!!!!