avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 171 soluții astăzi
Forum Activitate ofeliapaula

Activitate ofeliapaula

Sora mea este medic si a nascut in octombrie si si-a depus actele pentru indemnizatie, dar au anuntat-o ca ceva nu e in regula. Pe ultimele 12 luni inaintea nasterii copilului a avut venituri supuse impozitului pe cabinet, dar cu un an in urma, adica in 2009 a avut un bilant pe minus. I-au spus ca anul acesta nu figureaza cu venituri pentru ca i s-au raportat veniturile din 2010 pe 2009. Deci intrebarea e ea a avut sau nu venituri pe 2010, avand in vedere ca a platit impozit si mai departe poate beneficia de indemnizatia de crestere a copilului?????Va multumesc pentru orice raspuns si sper sa pot sa o ajut in vreun fel
ca si pfa sunt la zi cu impozitul ,dar nu am platit niciodata cas si nu am contract cu asigurarile sociale ci doar cu CASS, unde sunt la zi.
Unde trebuie sa merg sa depun actele pentru a beneficia de prenatal si postnatal atat ca si pfa cat si de la institutia la care lucrez?
multumesc pentru raspuns!

Multumesc pentru raspunsul prompt!
La institutia unde lucrez am un salar brut de 1100 pe luna, ca si pfa pe 2009,pe baza deciziei de impunere, am norma de venit, cu venit net de 8400 pe an si sunt cu plata impozitului la zi.

1.Cum mi se va calcula indemnizatia de crestere a copilului?
2.In prenatal si postnatal beneficiez de concediu din ambele locuri?

Stiu ca s-a mai discutat despre acest subiect, dar zilele trecute am intrebat acelasi lucru de la o doamna contabila, care mi-a spus ca daca nu am cotizat la asigurarile sociale din ambele parti nu se vor lua in considerare ambele venituri.
Va multumesc anticipat si sper sa ma poata lamuri cineva!
Buna ziua!
Sunt pfa din ianuarie 2008 cu norma de venit si sunt cu plata la zi a impozitului pe venit si a contributiei catre asigurarile medicale(CASS), dar nu am platit niciodata contributie catre CAS pe pfa. Din 1 septembrie 2008 sunt si angajata cu carte de munca la o institutie, unde imi sunt platite toate darile catre stat.
Mentionez ca data preconizata a nasterii este 10.12. 09 .Voi putea beneficia de 85% din veniturile realizate in ambele locuri?Ce acte am nevoie sa prezint?
.....si inca ceva: In prenatal si postnatal beneficiez de concediu din ambele locuri?