avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1078 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela_gavriliu@yahoo.com

Activitate mihaela_gavriliu@yahoo.com

Discuție Poprire ilegala
Este normal ca in urma unei adrese din partea ANAF de blocare a conturilor,banca la care ai deschise doua conturi ,din care unul de salariu sa-ti puna poprire si sa vireze direct catre ANAF,de pe un cont 100% iar de pe cel de salariu 1/3, in conditiile in care ii prezinti adeverinta din partea institutiei la care lucrezi ca deja din salariu s-a facut o data poprirea ?
Deci cu alte cuvinte banca a avut grija sa lase clientul fara limita de existenta,pe o luna intreaga sa ramai sa traiesti cu 200 lei.
In aceeasi ordine de idei tot banca respectiva ii cere clientului sa aduca de-acasa 270 lei pt.o rata care in mod normal se facea retragerea directa din cont(suma in cont fiind suficient de mare incat macar atat putea face banca,mai intai sa retraga rata iar restul sa trimita catre ANAF).
Am depus cei 270 lei care si acestia la randul lor au fost trimisi tot catre ANAF.
Considerati ca este legal a se pune poprire de doua ori si de catre doua institutii intr-o luna pe un singur salariu ,repet,in conditiile in care dupa o poprire ii duci bancii dovada ca in luna respectiva deja ai avut o poprire ?
Multumesc anticipat pentru raspuns !
Răspuns la discuția Cotizatie pentru pensie
Multumesc pentru raspuns !
Ma repet: "facilitati pentru cei cu bani"
De ce sa nu beneficieze beizadelele si de pensie(cand le va veni randul)?
Buna ziua !
Am varsta de 50 de ani si contributia pentru pensie de 24 de ani(10 ani muncind fara carte de munca; in tinerete).As vrea sa stiu daca pot achita retroactiv 5 ani si care ar fi conditiile de plata.
Am inteles ca s-ar putea achita si in rate termenul limita fiind decembrie 2017 insa ce nu am inteles e daca suma totala trebuie achitata pana atunci sau contractul cu ,casa de pensii trebuie incheiat pana atunci.
Eu m-am bucurat considerand ca daca se poate plati si in rate mi s-ar acorda o perioada mai lunga de plata(suma totala nefiind nesemnificativa) si ca termenul limita(decembrie 2017),ar fi pt.incheierea contractului.
In cazul in care nu este asa e clar ca iar s-au creat niste facilitati tot pt.cei cu bani si care nu au muncit , nicidecum pt.cei care au muncit la negru dupa revolutie ,bucurandu-se ca au loc de munca.
Sper ca m-am facut inteleasa cu nelamurirea mea si sa ma ajutati cu un raspuns competent.

Va multumesc !