avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1001 soluții astăzi
Forum Activitate ricanebleu

Activitate ricanebleu

Răspuns la discuția Abuz servicii RCS-RDS
Nu imi vine sa cred! Adica pana si ANPC considera ca e normal sa fi facturat la tarif international atata vreme cat esti pe teritoriul Romaniei!!!!!?

Ce mai pot sa spun? "Romania te iubesc!" Tara in care poti fi furat cu acte in regula dar infunzi puscaria daca iei o paine! ......

Va multumesc pt raspuns. Presupun ca stiu ei de ce reclamele RDS sunt cu puscarii de lux.

:angry: #-o
Răspuns la discuția Abuz servicii RCS-RDS
Nici un raspuns din partea unui avocat? ANPC a ajus la o concluzie?

RDS continua aceea si politica si in ziua de azi.

In data de 7 iulie 2016 am primit factura RCS aferenta lunii iulie 2016 pe care apare facturat, in data de 24 iunie 2016, 1Mega de traffic internet in roaming international (Rep. Moldova) pe mobil. Din data de 7 cand am sunat prima data la serviciul Relatii cu Clienti pentru a semnala o eroare de facturare, zilnic am fost invitat sa astept . Pana ieri 8.08 singurele mesaje prin SMS din partea RDS au fost doar cele de somati de plata a facturii in cauza. Am facut sesizare din digicare, pe site-ul lor, telefonic i-am contactat aproape zilnic iar azi am depus si o reclamatie in scris la unul din sedii. Au facut scanuri la cele scrise de mine , mi-au dat un nr in sila si mi-au zis nepasatori ca nu sunt singurul facturat asa.

Ieri am primit insfarsit un email in care mi se spune „Telefoanele care au serviciul de roaming activat si se afla în apropiere de granite, se pot conecta automat la retelele din tarile vecine. [..]aspecte se regasesc si in clauzele specifice.5.2.9. : Pentru a evita intrarea neintentionata in roaming este necesar ca Beneficiarii care locuiesc sau calatoresc in vecinatatea granitelor Romaniei sa configureze in meniul terminalelor optiunea de selectare manuala a retelei.[...]Va informam ca RCS&RDS a transmis urmatorul sms de notificare la intrarea in Roaming International in data 24.06.2016 ora 11:06:16"

La data mentionata , 24.06.2016, telefonul a fost in Bucuresti, Galati si pe drumul feroviar Bucuresti-Galati iar la ora 11.05, trenul IR 1771 (de pe ruta Bucuresti Nord - Urziceni - Faurei - Barbosi - Galati) a ajuns in gara Galati. Prin urmare sunt facturat pentru servicii de roaming international in timp ce ma aflu in gara Galati.

In cel mai rau caz daca serviciul nu are acoperire in gara sau pe teritoriul Romaniei ma astept ca roamingul national sa fie o alternativa nu cel international.

Intrucat nu doresc sa raman fara serviciile de internet si telefonie mobila, iar RDS continua sa trimita constant somatii de plata cu amenintare de deconectare fara prea mult interes in solutionarea situatiei, am fost nevoit sa achit azi integral valoare facturii.

Am depus si eu o reclamatie la ANPC. Voi reveni cu raspunsul lor de indata ce il primesc.


buna ziua
sunt mandatarul unui prieten ptr vanzarea unei locuinte.
cumparatorul va achita prin credit "prima casa"
as dorii sa stiu care sunt pasii exacti in semnarea contractului ?
mentionez ca banca a schimbat notarul fara a mi se cere acordul iar acesti pasi au fost explicati prietenului meu care m-a imputernicit pe mine si nu mie personal.
va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Refuzul platii salariului
Daaa sesizati ITMul care va va spune ca nu poate face nimic si ca sa mergeti la tribunal iar de acolo va vor spune sa mergeti la politie. Cam asta mi-au spus mie azi. In final pot sa spun ca am fost norocos sa recuperez o parte din banii de salariu, aruncati in fata, printre injuraturi de catre cel pentru care am lucrat cu buna credinta dar fara contract timp de (norocul meu) numai o luna dar o luna intreaga timp de 16 ore pe zi
Nu exista justitie in tara asta, esti la mana angajatorului, care poate sa iti faca sau nu contract, care poata sa iti spuna sau nu ca ti-a facut contract, si atunci tot ce ai de facut este ori sa accepti decizia patronului ori sa ramai in fata ITMului gandindu-te ore cu ce am gresit ca am cerut un contract de munca legal.

Răspuns la discuția Refuzul platii salariului
Dovada ca am lucrat ....poate doar inregistrarile video de la 3 nunti la care am lucrat si marturiile colegilor care din cate am inteles lucreaza tot fara contract de munca.

Va multumesc pentru raspuns, sper sa nu ajung pana la tribunal.
Am sa revin cu mersul lucrurilor.
Buna ziua, iata situatia mea: am fost disponibilizat in noiembrie 2007 de la o firma. Am ramas in somaj 6 luni dupa care am tot cautat de munca. Am ajuns pana la punctul in care eram dispus sa incerc orice. Astfel am ajuns sa lucrez ca ospatar.
Am sunat, am spus ca nu am experienta si nici pregatire dar vreau sa invat, mi s-a spus sa vin, trebuia sa am 3 zile perioada de proba, am aflat in cursul primei zile ca de fapt o zi de lucru dureaza de la 7.30 la 00 seara. Am zis ca merg inainte. Mi s-a promis contract pe cartea de munca pt ca "nu putem la negru". Asta si vroiam carte de munca si contract. La 2 saptamani am intrebat de contract. Mi s-a spus ca nu se poate ca e sefu in concediu si sa mai astept, dar ca sa stau linistit ca banii am sa ii iau. Am tacut si am mers mai departe sperand sa se rezolve. La sfarsitul lunii mi s-a spus ca nu se poate face contract doar dupa o luna de evaluare. Am spus ca plec in acest caz , erau exact 30 de zile de cand munceam.
Acum sunt purtat de la un telefon la altul ca nimeni nu stie nimic ca abia a venit din concediu.

Poveste cam lunga, ma intreb acum daca in final imi vor spune in fata ca nu imi dau banii , eu nu am nici un contract, am vreo sansa sa-mi iau salariul daca fac planggere la ITM?