avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1776 soluții astăzi
Forum Activitate stefs

Activitate stefs

Am nevoie de o suma de bani considerabila si m-am gandit sa cer suma constituita ca garantie pentru postul meu de gestionar. Legal, se poate sa mi se schimbe functia pentru scurt timp, astfel incat sa pot sa ridic garantia? Ce alte implicatii ar mai putea apare? Multumesc anticipat!
Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti in ce conditii se pot compensa minusurile in gestiune cu plusurile gasite la efectuarea inventarului. Lucrez intr-o magazie de service auto unde se compenseaza strict repere similare, nu insa si valoric (ex.: se compenseaza filtru minus cu filtru plus, nu filtru minus cu bec plus). Am prieteni care lucreaza in acelasi domeniu, la care inventarul se face valoric, astfel daca plusurile depasesc minusurile in gestiune atunci gestionarii nu platesc paguba. Lamuriti-ma, va rog, cine aplica legea si cine nu.
Va multumesc!
Buna ziua! Vreau sa stiu daca exista vreo posibilitate de a acoperi o paguba cauzata in gestiune, folosind suma constituita ca garantie. Mentionez ca la semnarea contractului de munca am fost instiintat de faptul ca garantia va fi cuantumul a 3 salarii, insa pana la ora actuala suma depusa (oprita lunar 10% din salariu) atinge aproximativ 2 salarii.
Discutiile avute cu angajatorul au avut ca raspuns faptul ca pot beneficia de plata pagubei cu ajutorul garantiei numai in urma unei sentinte judecatoresti, altfel trebuie sa platesc din salariu. Personal nu inteleg ce rol mai are garantia in acest caz.
Va multumesc anticipat!