avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Activitate Talk Partners

Activitate Talk Partners

Buna seara,

Are cineva modelul de bilant 2012 in limba engleza? Multumesc mult!
Răspuns la discuția acord mansardare bloc
puteti sa-mi confirmati ca este nevoie de acordul TUTUROR locatarilor de la etajul 4? Care este textul de lege? multumesc frumos!
Programul evenimentului:

SINECTICO – Intrunirea Oamenilor de Carte 2011
27 Aprilie - Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional – Sala Media

10:00 Inregistrarea participanţilor, networking;
10:45 Deschiderea evenimentului;
o Discursul Ministrului Culturii şi Patrimoniului Naţional, Domnul Kelemen Hunor
11:30 – Pauză de cafea;
12:00 Cartea, lectura şi drepturile de autor faţă în faţă cu noile tehnologii ale informaţiei

Invitaţi:
Alina-Mihaela Borobeică – ORDA, Director al Direcţiei Afaceri Europene, Relaţii
Internaţionale, Legislaţie;
Cristian Florescu – ORDA, Consilier Juridic
Radu Apostoae – Director General Bookbyte Romania
Nicoleta Rahme – Biblioteca Naţională
Gabriela Beschea – Business Development Manager Prestige
Mario Demezzo – Vice-Preşedinte Grupul Editorial All
Moderator: Dan Mircea Cipariu – Preşedintele Secţiei de Poezie din cadrul Asociaţiei Scriitorilor Bucureşti

13:00 Pauză de prânz

14:00 Unde ne sunt traducătorii?

Invitaţi:
Valerie Miles – Director Editorial Duomo Ediciones Spania, co-fondator Revista Granta în limba spaniolă, Profesor Universitar Traduceri Literare la Universitatea Pompeu i Fabra, Barcelona
Florin Bican – Coordonatorul programului de burse pentru traducători în
Formare Institutul Cultural Român
Marilena Iovu – Rights Manager Grupul Editorial All
Jean Harris – Scriitoare, traducătoare
Moderator: Gelu Vlaşin – Poet, Fondator Reţeaua Literară

15:00 Marketing Cultural în perioada de criză

Invitaţi:
Violeta Rotărescu – Lector Doctor Universitar în Neurologie Cognitivă, Psihologie
Cognitivă, şi Psihologie Economică
Mihaela Petrovan – Fondator More than Pub, Director General BookLand – târg de carte urban
Letiţia Constantin – Biblioteca Naţională
Alexandra Rusu – Redactor Sef Editura Allfa
Cristian China Birta - Blogger
Moderator: Aneta Bogdan – Managing Partner Brandient

16:00 Pauză de cafea;


16: 30 Drumul spre succes. Scriitor, caut editură.

Invitaţi:
Valerie Miles – Director Editorial Duomo Ediciones Spania, co-fondator Revista Granta în limba spaniola, Profesor Universitar Traduceri Literare la Universitatea Pompeu i Fabra, Barcelona
Denisa Comănescu – Scriitoare, Director Editorial Humanitas Fiction
Gelu Vlaşin – Fondator Reţeaua Literară
Mihai Gălăţanu – Jurnalist
Doina Rusti – Scriitoare
Moderator: Sorin Ivan – Director General Tribuna Invăţământului

17:30 Concluzii – Inchiderea ediţiei
Sub Inaltul Patronaj al Ministerului Culturii şi Patrimoniului Naţional, Agenţia Literară Talk Partners organizează cea de-a doua ediţie a SINECTICO - Intrunirea Oamenilor de Carte. Evenimentul este unic pe piaţa de carte din România şi va fi organizat miercuri, 27 aprilie 2011, de la ora 10, în Sala Media a Ministerului Culturii şi Patrimoniului Naţional.

Evenimentul este unic în România şi are potenţial de a schimba mentalităţi şi de a deveni un reper cultural în zona Balcanilor. A debutat pe 23 aprilie 2010, de Ziua Mondială a Cărţii şi a Dreptului de Autor, având ca obiective: revigorarea pieţei de carte din România; îmbunătăţirea serviciilor librăriilor şi a relaţiei lor cu clienţii; promovarea autorilor români la o scară mai largă; descoperirea unor talente noi; crearea unei legături puternice şi transparente între editori, distribuitori şi publicul cititor; descoperirea unor strategii de depăşire a situaţiei critice în care se află piaţa de carte din România.

Participanţi: Kelemen Hunor – Ministrul Culturii şi Patrimoniului Naţional; Valerie Miles – Director Editorial Duomo Ediciones; Aneta Bogdan – Managing Partner Brandient; Alina-Mihaela Borobeică – ORDA, Director al Direcţiei Afaceri Europene, Relaţii Internaţionale, Legislaţie; Violeta Rotărescu – Lector Doctor Universitar în Neurologie Cognitivă, Psihologie Cognitivă şi Psihologie Economică; Mario Demezzo – Vice-Preşedinte Grupul Editorial All; Cristian China Birta – Blogger; Dan Mircea Cipariu – Preşedintele Secţiei de Poezie din cadrul Asociaţiei Scriitorilor Bucureşti; Florin Bican – Coordonatorul programului de burse pentru traducători în formare la Institutul Cultural Român; Denisa Comănescu – Scriitoare, Director Editorial Humanitas Fiction; Gelu Vlaşin – Poet, Fondator Reţeaua Literară; Doina Rusti – Scriitoare, Jean Harris – Scriitoare, Traducătoare.

Sponsori: Bucovina, The Trafalgar, Granini.

Parteneri: Go Travel, Editura Litera.

Parteneri media: Revista Cariere, www.cariereonline.ro, chinezu.eu, reportervirtual.ro, dreamteamro.net, politicalocala.ro, Bucharest What, Where, When; sportlocal.ro, cerecomand.ro, adreeaburlacu.ro, reteaualiterara.ro, Romania din Diaspora, Bucharest Night Life, bookblog.ro.

Contact:
Cristina Tătăreanu 0724353215 office@talkpartners.ro; www.worldbookday.ro;
Răspuns la discuția teme de dezbateri
Iata programul evenimentului. 27 aprilie, Ministerul Culturii pe Kiseleff 30:

• 10:00 Inregistrarea participanţilor, networking;
• 10:45 Deschiderea evenimentului;
o Discursul Ministrului Culturii şi Patrimoniului Naţional, Domnul Kelemen Hunor
• 11:30 – Pauză de cafea;
• 12:00 Cartea, lectura şi drepturile de autor faţă în faţă cu noile tehnologii ale informaţiei Invitaţi:
Alina-Mihaela Borobeică – ORDA, Director al Direcţiei Afaceri Europene, Relaţii
Internaţionale, Legislaţie;
Cristian Florescu – ORDA, Consilier Juridic
Radu Apostoae – Director General Bookbyte Romania
Nicoleta Rahme – Biblioteca Naţională
Gabriela Beschea – Business Development Manager Prestige
Mario Demezzo – Vice-Preşedinte Grupul Editorial All
Moderator: Dan Mircea Cipariu – Preşedintele Secţiei de Poezie din cadrul Asociaţiei Scriitorilor Bucureşti

• 13:00 Pauză de prânz

• 14:00 Unde ne sunt traducătorii?
Invitaţi:
Valerie Miles – Director Editorial Duomo Ediciones Spania, co-fondator Revista Granta în limba spaniolă, Profesor Universitar Traduceri Literare la Universitatea Pompeu i Fabra, Barcelona
Florin Bican – Coordonatorul programului de burse pentru traducători în Formare Institutul Cultural Român
Marilena Iovu – Rights Manager Grupul Editorial All
Jean Harris – Scriitoare, traducătoare
Moderator: Gelu Vlaşin – Poet, Fondator Reţeaua Literară

• 15:00 Marketing Cultural în perioada de criză
Invitaţi:
Violeta Rotărescu – Lector Doctor Universitar în Neurologie Cognitivă, Psihologie Cognitivă, şi Psihologie Economică
Mihaela Petrovan – Fondator More than Pub, Director General BookLand – târg de carte urban
Letiţia Constantin – Biblioteca Naţională
Alexandra Rusu – Redactor Sef Editura Allfa
Cristian China Birta - Blogger
Moderator: Aneta Bogdan – Managing Partner Brandient

• 16:00 Pauză de cafea;

• 16: 30 Drumul spre succes. Scriitor, caut editură.
Invitaţi:
Valerie Miles – Director Editorial Duomo Ediciones Spania, co-fondator Revista Granta în limba spaniola, Profesor Universitar Traduceri Literare la Universitatea Pompeu i Fabra, Barcelona
Denisa Comănescu – Scriitoare, Director Editorial Humanitas Fiction
Gelu Vlaşin – Fondator Reţeaua Literară
Mihai Gălăţanu – Jurnalist
Doina Rusti – Scriitoare
Moderator: Sorin Ivan – Director General Tribuna Invăţământului

• 17:30 Concluzii – Inchiderea ediţiei

Răspuns la discuția teme de dezbateri
Domnule Avocat, va multumesc pentru intrebare. Evenimentul va fi organizat cu ocazia Zilei Mondiale a Cartii si a Dreptului de Autor, in aprilie. In mod normal ar fi pe 23, dar cum anul acesta este Pastele, atunci am grabit putin organizarea, pe 21. Evenimentul se numeste Sinectico - Intrunirea Oamenilor de Carte si va fi organizat in parteneriat cu Ministerul Culturii si Cultelor. Anul acesta are loc a doua editie. Puteti intra pe website-ul evenimentului, pentru a vedea despre ce este vorba: www.worldbookday.ro
Cat despre discutia referitoare la genul SF, mi se pare foarte interesanta, vom atinge cu siguranta si acest punct sensibil si mai putin explorat la noi.
Voi organiza in curand un eveniment cultural si am nevoie de ajutor. Pentru a completa programul, as avea nevoie de inca 2 dicutii pe care sa le dezbatem in plen. In calitate de cititori si consumatori de cultura, ce anume v-ar interesa sa aflati despre carti?

Multumesc frumos!
@eumarian =D> =D> =D>
Multumim pentru link! Am mirosit eu ceva de genul, dar nu aveam dovada.
Buna seara,

Este exact ceea ce am primit si eu. Nu sunt inca lamurita daca aceasta firma face intr-adevar inregistrari, dar nu ar trebui sa va intereseze daca nu aveti interese in zonele mentionate. Eu le-am spus clar ca dau in judecata pe oricine incearca sa inregistreze domeniul meu in Romania. Ei incercau sa faca cumva prin .com.ro, exact ca si in cazul dv. Nu am mai auzit de ei :)) Nici brand name si nici domeniul nu ar trebui sa fie in pericol. Nu ar strica insa sa va aratati initial interesul, sa-i lasati sa va trimita niste formulare (pt ca vor trimite instantaneu!!!) si sa-i duceti putin cu vorba, pentru a vedea ce urmaresc. Succes!
Buna ziua,

Daca nu mai stiti pe nimeni din componenta firmei in lichidare, puteti contacta direct si ROTLD (in cazul in care la ei s-a facut inregistrarea) si vedeti ce cale de solutionare vad ei.