avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate lala1307

Activitate lala1307

Răspuns la discuția INDEMNIZATIE DE CRESTERE COPIL
contractul meu la societatea de telefonie a inceput pe 12 iulie' 2012
inainte de a lucra la acea societate am fost plecata in Italia unde am lucrat cu contract de munca din iunie 2011 pana in martie 2012.din martie pana in iulie nu am mai lucrat nicaierisperam ca macar prin sot sa putem beneficia de indemnizatie
el a terminat Scoala de Agenti de Politie in aprilie 2012 si a inceput munca efectiva de la 1 mai 2012.
Medicul mi-a pus data probabila a nasterii pe 3 aprilie 2013
Multumesc
Am si eu o dilema..sunt insarcinata in 7 luni si lucrez la o societate de telefonie fixa de 6 luni..ar trebui sa intru in concediu prenatal incepand cu 31 ianuarie si tot incepand cu 31 ianuarie contractul meu va deveni din determinat, indeterminat.
Conform legii nu ma incadrez pentru a primi indemnizatia crestere copil pentru ca nu o sa am 1 an de munca cand o sa nasc, ci voi avea dreptul doar la cele 126 de zile de concediu dupa care trebuie sa ma intorc la munca.
Sotul meu care e agent de politie a inceput efectiv munca pe 1 mai si nici el nu va avea implinit 1 an de cand lucreaza, cand eu o sa nasc, si nici nu stim daca se pot lua in consideratie cei 2 ani de studiu in Scoala de Agenti de Politie Campina.
Exista vreo sansa sa beneficiem de vreun ajutor de la Primarie sau de la vreo alta institutie dupa ce voi naste?sau va fi doar alocatia fetitei noastre?
va rog sa ma ajutati intr-o problema..urmeaza sa plec in italia pentru a munci si as vrea sa stiu daca e necesar sa-mi fac pasaport pentru angajare. stiu ca pentru a trece granita nu e necesar, insa la angajare se cere pasaportul? multumesc anticipat