avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Activitate ever4ever

Activitate ever4ever

Buna seara,
Curtea Constitutionala s-a pronuntat astazi in privinta anularii Ordonantei 62/2010 privind despagubirile acordate detinutilor politici?
Cum s-a pronuntat?
Va multumesc!
Discuție Stopaj la sursa
Buna seara,
Detin o firma iar in anul 2009 nu am obtinut venituri din incasari, n-am avut nici profit, am platit salariile din aport propriu pentru ca din firma nu am avut de unde. S-au depus state de plata, dar prin faptul ca nu am avut venituri si realizari in firma, nu am putut plati impozitele datorate Bugetului de Stat, retinute din salariu si nici cele care le datoreaza firma catre Stat pentru faptul ca are angajati.
Constituie acest lucru un stopaj la sursa? Care sunt sanctiunile ce se aplica?
Va multumesc anticipat!
Mă număr printre primii din judeţul Gorj care au primit Hotărârea Comisiei Judeţene de stabilire a drepturilor băneşti la Legea 290 iar în vară au trecut deja 2 ani de când hotărârea a ajuns la Bucureşti, la A.N.R.P. şi nu am primit nici o veste de la dânşii.
Ce este de făcut în continuare? Toate termenele prevăzute de Legea 290 au fost depăşite în cazul meu, în ţară se primesc totuşi bani, în ce condiţii nu ştiu, dar am înţeles că nu se pune problema lipsei de lichidităţi la această lege.
Răspuns la discuția legea 290/2003
Mă număr printre primii din judeţul Gorj care au primit Hotărârea Comisiei Judeţene de stabilire a drepturilor băneşti la Legea 290 iar în vară au trecut deja 2 ani de când hotărârea a ajuns la Bucureşti, la A.N.R.P. şi nu am primit nici o veste de la dânşii.
Ce este de făcut în continuare? Toate termenele prevăzute de Legea 290 au fost depăşite în cazul meu, în ţară se primesc totuşi bani, în ce condiţii nu ştiu, dar am înţeles că nu se pune problema lipsei de lichidităţi la această lege.