avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1650 soluții astăzi
Forum Activitate crimhilda1982

Activitate crimhilda1982

Da, am citit eu pe diagonala:
(5) Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
a) au beneficiat de indemnizatie de somaj, stabilita conform legii, sau au realizat perioade de stagiu de cotizare in sistemul public de pensii, in conditiile prevazute de actele normative cu caracter special care reglementeaza concedierile colective;
N-am mai ajuns si la partea despre concedieri colective. Multumesc tare mult pentru ajutor, o sa incerc sa ma angajez cu norma redusa zilele astea. Sanatate si numai bine!
Ultima zi lucrata a fost 30 aprilie, incepand din 1 mai nu mai am serviciu.
Data estimata a nasterii este 21 septembrie.
Eu am crezut ca pot realiza " stagiu de cotizare in sistemul public de pensii" si prin contract individual cu casa de pensii si plata cotizatiilor fara a fi angajata. Sper ca se mai poate face ceva...
Multumesc pentru ajutor.
Buna ziua,

Am fost salariata si mi-am incheiat recent contractul de munca (de comun acord). Sunt insarcinata si as vrea sa beneficiez de indemnizatie pentru cresterea copilului pana la 2 ani cand va fi momentul, deci ar trebui sa-mi platesc singura contributiile la asigurarile sociale.
Imi puteti spune si mie unde trebuie sa merg (ANAF / casa de pensii / casa de sanatate) si cu ce documemnte? Trebuie sa platesc si pe perioada concediului de maternitate?
Am fost astazi la ANAF sa intreb dar nu m-au ajutat prea mult. Am cerut o declaratie de venit pe ultimii 6 ani si mi-au zis ca va trebui sa ma duc cu ea la casa de sanatate si sa mai intreb acolo, dar de casa de pensii nu stiau nimic.

Multumesc tare mult pentru ajutor!
Multumesc tare mult pentru raspuns. Deduc ca anuntarea AJPIS nu e de datoria angajatorului, corect? N-am stiut decat ca trebuie sa-mi anunt angajatorul in scris si sa-i dau si copie dupa certificatul de nastere, ceea ce am facut. De AJPIS aud prima data. Poate ma lasa sa-i anunt retroactiv sau poate i-a anuntat angajatorul fara stirea mea.
Sanatate si multumesc inca o data!
Buna ziua,

Am beneficiat de concediu crestere copil pana la un an cu indemnizatie, urmat de concediu crestere copil pana la 2 ani fara indemnizatie. Copilul a implinit 2 ani pe 1 aprilie si am reinceput activitatea, dar ultimele 12 luni au fost fara venituri (CCC fara plata). Voi avea nevoie de un concediu medical saptamana viitoare (pentru amniocenteza, sunt insarcinata iarasi).
As vrea sa stiu daca am stagiul de cotizare indeplinit si deci daca am dreptul la indemnizatie pentru concediu medical. Daca da, care este baza de calcul? Daca nu, angajatorul plateste cotizatia la asigurarile medicale pentru zilele respective (daca eu nu primesc nimic, macar se aduna zilele acelea la stagiul de cotizare)?

Multumesc tare mult pentru raspuns!
Buna seara,
Trebuie sa ma intorc la serviciu din concediu de cresterea copilului pana la 2 ani si sunt deja gravida din nou. Postul meu nu mai exista si as vrea sa cer niste salarii compensatorii si sa inchei contractul de munca iar apoi sa intru in somaj pana nasc.
“indemnizaţia lunară se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni” intre anumite limite.
Intrebare: salariile compensatorii oferite de firma angajatoare la incheierea contractului de munca sunt considerate venituri nete realizate in ultimele 12 luni? Dar ajutorul de somaj?
Daca intru in somaj in timpul sarcinii, primesc ajutor de somaj si pe durata celor 126 de zile de concediu de maternitate (prenatal si postnatal)?
Multumesc
Sefa mea a trimis intregii echipe un mail cu toate CNP-urile angajatilor. A spus apoi ca a gresit. Cum si unde ma pot plange? Am dreptul sa ma plang?