avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1933 soluții astăzi
Forum Activitate stefan_stefan

Activitate stefan_stefan

Răspuns la discuția Accident pe trecerea de pietoni
Am vorbit cu soferul si el spune ca e dispus sa plateasca tot numai sa nu ajungem la dosar penal. Mi-a spus soacra mea ca a venit cand nu eram si eu acolo si a intrebat-o ce inele purta pentru ca i-a indoit capota, ceea ce mi se pare o dovada de nesimtire crasa. Dupa ce ca a lovit il mai interesa masina lui ca e avariata, oamenii in ziua de azi au devenit animale de-a dreptul. Oricum nu as crede ca ma pot intelege cu el nici pentru suma de bani care am cheltuit-o in spital da pai sa ii cer si in plus. Avand in vedere ca este o lovitura foarte puternica in capatul osului acolo unde osul este cel mai solid si exact acolo este fractura s-ar putea sa ramana cu sechele care le va simtii peperioada rece. Sunt constient ca nu pot spune instantei ca am dat atentii la medicii din spital cu toate ca si ei stiu cum functioneaza sistemul, sper totusi ca soferului sa ii fac rau cum si el ne-a facut noua iar suma de bani care o va primii ca si dauna morala sa acopere cheltuielile din spital.
Se poate lua valoarea pietei pentru autovehiculul Dvs. daca el inca se mai fabrica - ma refer la datele masinii legate de caroserie motor etc. Daca nu se poate lua valoarea de nou nici asa se poate lua din cataloagele de specialitate, in cazul in care nu exista se poate lua ultimul pret pentru acest model care s-a fabricat sau daca nu se poate lua un model similar al masinii. Va puteti duce la alta firma de asigurari pentru a va face acest calcul. Mare atentie !!! (eu sunt patit) trebuie sa va uitati la modelul ales de asigurator intrucat poate nu a ales varianta cu toate dotarile care le aveti pe masina.
Daca asiguratorul va refuza mai bine si mai repede il amenintati cu o plangere la CSA decat sa il dati in judecata , cel putin la mine a functionat , am avut si eu o problema similara.
Nu pot spune ca daca il dati in judecata nu veti reusii dar s-ar putea sa dureze mai mult.
Pentru numarul de Km adica 98358 si varsta de 7,3 ani se ma calcula in felul urmator: 7,3x15000= 109500 , 109500 - 98358= 11142 Km acesta este diferenta de la medie pana la uzura corectata iar 11,142 x 0.5 =5.57 % adica pentru procentul mediu la care se incadreaza masina Dvs 67% trebuie scazut 5,57 adica procentul de uzura trebuie sa fie 61,43%
Va recomand sa cititi si postul meu intrucat puteti afla informatii ce va vor ajuta.
Va urez succes si bafta in comfruntarea cu asiguratorul :training:
Răspuns la discuția Accident pe trecerea de pietoni
Interventia chirurgicala este la genunchiul piciorului drept unde capatul osului tibie a fost sfaramat si a fost aplicata o placuta de sustinere cu 2 suruburi. In orice caz din cate se pare o luna si jumatate cel putin din spusele medicului nu va putea calca pe acel picior iar externarea se va face joi sau vineri daca totul va decurge bine. Imi cer scuze am scris in primul post ca maine va fi interventia chirurgicala rectific a fost facuta ieri operatia.
A venit politia la fata locului la accident si din cate am inteles s-au facut ceva procese verbale . Soferul ieri nu a avut amabilitatea sa se intereseze de doctorul care o opereaza si nici la operatie nu a venit pentru a da darul cum se procedeaza la orice operatie in orice spital din romania, in consecinta am platit noi familia tot ce a insemnat aceasta operatie. El a sunat doar sa se intereseze daca e mai bine si i-am explicat respectuos ca nu a lovit o masina si nu a fost dusa la reparat ci a lovit o persoana care abea a iesit din operatie cu durerile ce insotesc aceasta.
Imi este destul de greu sa ma gandesc acum daca vom deschide proces. As prefera partea amiabila daca am cu cine. Dar s-ar putea sa nu am si in consecinta va trebui sa merg pe partea legala pentru recuperarea daunelor morale si materiale. Tare mult as vrea sa aflu cam ce suma se poate vehicula la fel de mult as dorii un avocat sa poata instrumenta cazul.
Va multumesc pentru interesul citirii acestui post si astept in continuare parerile Dvs.
Buna ziua,

Nu au trecut nici macar 2 luni de la anteriorul accident si sunt nevoit sa ma plang de inca un accident tot al soacrei mele.
Soacra mea vineri dupamiaza a facut din nou accident de masina, cu alte cuvinte a fost lovita pe trecerea de pietoni.
Acum este in spital si o sa fie maine operata. Cel ce a lovit , soferul, pare sa fie mai intelegator de greseala pe care a facut-o si sper sa coopereze pentru a ne sprijinii. In linii mari accidentul a avut urmatoarea dinamica pe strada cu 2 benzi pe sens si scuar dupa ce a trecut primul sens la axul drumului a oprit o duba a facut semn pietonilor sa treaca s-au angajat in trecere si pe banda unu a venit masina vinovatului care a urcat-o pe soacra mea pe capota spargandu-i geamul si a reusit in cele din urma sa opreasca masina proiectand-o pe soacra mea in fata autovehiculului.
Ce se va intampla in viitor va voi anunta si sper sa fiu sfatuit de Dvs. si in continuare, va multumesc pentru ajutor.
Va multumesc foarte mult domnule nucu$ datorita Dvs. in primul rand si restul colectivului am recuperat suma de despagubire acceptabila pentru accidentul din luna august. Astept acum termenul in care mi se va face plata m-am uitat in lege si am vazut ca sunt 15 zile calendaristice in care trebuie sa faca plata asiguratorul.
Pe langa vestea buna de care ar trebui sa ma bucur am si o veste rea pe care m-a facut sa umbreasca bucuria recuperarii banilor de la asigurator:
Soacra mea vineri dupamiaza a facut din nou accident de masina, cu alte cuvinte a fost lovita pe trecerea de pietoni.
Acum este in spital si o sa fie maine operata. Cel ce a lovit , soferul, pare sa fie mai intelegator de greseala pe care a facut-o si sa plateasca cele ce vor fi cheltuite in spital. In linii mari accidentul a avut urmatoarea dinamica pe strada cu 2 benzi pe sens si scuar dupa ce a trecut primul sens la axul drumului a oprit o duba a facut semn pietonilor sa treaca s-au angajat in trecere si pe banda unu a venit masina vinovatului care a urcat-o pe soacra mea pe capota spargandu-i geamul si a reusit in cele din urma sa opreasca masina proiectand-o pe soacra mea in fata autovehiculului.
Ce se va intampla in viitor va voi anunta si sper sa fiu sfatuit de Dvs. si in continuare, va multumesc pentru ajutor.
Am fost azi la asigurari din nou pentru a aduce pozele cu dovada dotarilor suplimentare pe care le are masina si a le lua in calcul pentru valoarea despagubirii. Eu am facut sesizare pentru a venii un reprezentant al lor sa faca dovada dotarilor suplimentare ale masinii dar pentru ca au trecut 2 saptamani si nimeni nu m-a contactat am facut eu poze si am venit cu ele la asigurator(nimeni nu a comentat nimic de acest lucru). Ce am mai aflat cel putin asa spun ei ca valoarea de 70% uzura trebuie respectata in calculul despagubirii. Mi-a spus inspectorul ca daca sunt inca nemultumit de valoarea despagubirii pot face cerere de audienta la persoane cu functii mai mari pentru a lamurii situatia. Am facut o cerere pentru audienta Directorului Dispeceratului Daune pentru a ii explica ca nu au respectat articolul 59 din normele CSA. Astept sa intru in audienta si va voi explica ce imi vor spune.
Daca nu voi rezolva nici asa va trebui sa fac o reclamatie la CSA in care sa explic ce nu s-a respectat in calculul despagubirii, si sper ca macar acolo sa imi gasesc dreptatea.
Va multumesc tuturor inca odata pentru sprijin si sfaturi si astept in continuare sfaturile Dvs.
Domnule nucu$ Dvs. va multumesc inca odata si aveti toate recomandarile mele pentu cei ce citesc acest post de forumsi care au nevoie de Dvs ca si mine de altfel.
Daca a ales acel procent de 70% si masina are 7,66 ani iar kilomerii masiini sunt 91000 inseamna ca 15000km/an x 7.66 ani = 114900 Km si dupa cum ati spus ca trebuie scazut 0,6 % / an inseamna 114900 - 91078 = 23822 Km
Deci 23,822 x 0,6 = 14,29 % acest procent se scade din cei 70% nu? Adica procentul de uzura este 55,7
Dar cum prin limita minima - maxima la vechimea autovehiculului este de 7 ani si noua luni valoarea minima este de 58% iar cea maxima este de 78% deci asiguratorul este obligat sa treaca valoarea de 58% ca uzura totala a masinii.
Daca am inteles bine va rog sa imi confirmati domnule nucu$
Va multumesc inca o data pentru sfaturile Dvs. mi-ati fost de un real ajutor
Am fost azi la asigurari sa imi evalueze masina. Inspectorul de acolo mi-a ales valoarea coeficientului de uzura medie la masina de 7 ani si 9 luni de 70%.
Mi-a spus ca asa a crezut el de cuvinta . Masina are 91078 km si are prima inmatriculare in decembrie 2001. Ce criterii trebuiesc indeplinite pentru a reduce coeficientul de uzura la stare foarte buna ?
Masina are kilomerii putinii nu are zgarieturi arata bine inainte de accident . Singurul lucru e ca nu avea capacele de la roti puse.
Coeficientul de uzura il stabileste el de buna cuvinta sau exista norme si care sunt normele?
Pretul de catalog a fost ales de inspector cel mai ieftin model si fara optiunii. Am facut o solicitare scrisa pentru a venii cineva din partea lor pentru a fotografia optiuniile masinii. in plus fata de pretul de catalog. Diferenta din pretul aratat si pretul de catalog la optiunii creste pretul cu aproximatin 1500 euro.
Iar ceea ce tine de epava au fost calculat cu procentul maxim de 25% avand in vedere ca dauna din deviz era de 600 de milioane.
Poate sa aleaga alt catalig decat Schwacke? El mi-a spus ceva de cataloagele internationale Apia.
Am fost azi la politie am vorbit si de IML. O sa iau tot dosarul plus trimiterea si ma voi duce luni dimineata la slobozia pentru a depune dosarul medical la spitalul IML de acolo la un anumit doctor. O sa se stabileasca numarul de zile de ingrijire medicala dupa care voi urma pasii lungi ai unui proces penal(sper sa nu fie foarte lung drumul).
La asigurare ma voi duce marti dimineata cu tot cu devizul pe care il voi primii maine dimineata.

Va multumesc pentru indrumari si astept in continuare sfaturile Dvs.

Azi m-am dus la opel sa cer devizul, maine dimineata o sa ma duc sa il iau.
Ce tine de partea cu vatamarea corporala ma voi duce vineri dimineata sa depun plangerea penala la politie dupa care sa ma duc cu soacra mea la IML.
Intrebare foarte importanta: Are vreo importanta unde o sa se prezinte soacra mea la IML(ma refer la oras)? Politistul mi-a spus ca trebuie sa se prezinte in orasul unde a fost accidentul caci altfel vor exista probleme cu cele 2 IML-uri.
Mi-ar fi bineinteles cu mult mai usor sa ma duc cu soacra mea aici in bucuresti deoarece sa ma duc cu ea cu masina in alt oras asa cum este acum nu ar fi prea placut pentru ea.
Ce tine de lovituri vanatai umflaturi ca sa nu se vindece de tot neaparat trebuie sa ma duc cat mai repede