avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Activitate cristina62

Activitate cristina62

Intre timp am deschis la tribunal partaj succesoral iar la primul termen sotia tatalui meu a prezentat un act de donatie din partea tatalui meu pe 1/2 din apartament,cerand in instanta si dreptul la 1/4 din cealalta jumatate. Ce mai pot face?
Am revenit cu o noua intrebare. Am fost impreuna cu sotia tatalui meu la notar pt succesiune,dar aceasta nu a fost multumita de cota care ii revine,avand pretentii la o parte din ratele achitate de tatal meu pe durata casatoriei lor.Am fost indrumate catre tribunal.Intrebarea mea este care ar fi diferenta de costuri si cine trebuie sa le suporte? Daca deschid eu succesiunea in instanta trebuie sa platesc inainte aceste costuri? Cum pot face aceasta succesiune totusi in conditiile in care ea refuza sa comunice cu mine?
daca in momentul in care se face succesiunea vreau sa trec toata partea mea de mostenire pe numele copilului meu cu ce acte trebuie sa ma prezint la notar? Mentionez ca fetita mea nu este in tara,este plecata in Italia, si sa fi vrut sa stiu daca este necesara prezenta ei . Multumesc mult pt raspunsul anterior si va rog daca imi puteti raspunde si la aceasta intrebare
in urma divortului parintilor mei,tatal meu a ramas in apartamentul in care locuisem impreuna cu chirie,din anul 1963. In anul 1990 s-a recasatorit si a cumparat in rate acest ap. impreuna cu a 2-a sotie,care insa,a decedat in 1992. S-a facut succesiunea,in urma careia a dat o suma de bani copiilor defunctei. S-a recasatorit ,si a achitat dupa un timp acest apartament. Actul de proprietate a ramas pe numele lui si al sotiei defuncte cu mentiunea ca s-a facut succesiunea. Recent a decedat si tatal meu. Eu sunt singurul lui copil. Rugamintea mea este daca poate cineva sa-mi spuna care este partea mea de mostenire din acest apartament.Multumesc
Răspuns la discuția atestare administratori
pai sa-i cheme pe aia de nu-si fac treaba,ce au cu restul?Din experienta mea va spun ca nu-i suficient sa cunosti legile ca sa fii un bun administrator.Eu n-am convins nici un propr. din asociatie ca am dreptate intr-o problema punandu-i atestatul in fata
Răspuns la discuția atestare administratori
atunci de ce mai sunt asociatiile ale proprietarilor si nu se fac ale primariilor?Numai ca sa aiba cine plati salariile?
Răspuns la discuția atestare administratori
HCL precizeaza in ce consta ex.,ce trebuie sa contina dosarul,unde trebuie depus,cine constituie comisiile de ex,etc.,iar in ultimul art. se face precizarea ca cei care au fost atestati deja vor depune la vechile dosare doar cazier judiciar si adeverinta medicala de la medicul de familie.Atat..Noi am primit adresa de la primarie cu data depunerii cererii de inscriere,data pana la care trebuie sa completam dosarul si tematica.De ce reatestare? nu scrie nicaieri
Răspuns la discuția atestare administratori
am inteles pozitia d-voastra si in mare parte aveti dreptate.Revin totusi la intrebarea mea: ce credeti ca se poate intampla daca nu ma prezint la ex.? Legal,exista vreo posibilitate de a mi se anula atestatul?Nu am avut niciodata reclamatii,nu mi s-a gasit nici o neregula la nici o verificare facuta,nu am datorii mari.Am uitat sa mentionez ca am absolvit si un curs de adm.imobile in 2005
Răspuns la discuția atestare administratori
sa inteleg ca o sa ne tot atesteze de cate ori se schimba primarii! Problema nu-i ca mai dai un ex. da de ce sa-l dai?CA N-A FOST BUN VECHIUL PRIMAR?
Răspuns la discuția atestare administratori
ar fi bine sa fie o gluma,dar din pacate nu-i.Am luat un atestat pe durata determinata,in 2002 parca,dar cel pe care il avem acum-suntem vreo 30 din cate stiu eu-e pe durata nedeterminata.Totusi,in ian. trebuie sa megem toti la reatestare.Am uitat sa va spun ca s-a emis HCL in care se spune ca si cei atestati vor depune dosare pt ex.O fi normal?