avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate iulianmarian

Activitate iulianmarian

buna seara,
am si eu urmatoarea problema.Tatal meu a fost mostenitorul testamentar al unei doamne, decedata in anul 2008. Doamna respectiva facuse, in anul 2001 notificare pe lg 10 pentru un teren. Pana la deces nu i s-a raspuns, asa ca tatal meu a introdus actiune pentru obligarea primariei la emitere dispozitie de restituire in natura a terenului, iar in situatia in care restit in natura nu era posibila la compensare cu alt teren sau despagubiri banesti. Pe fond s-a facut expertiza, s-a constatat ca terenul e afectat de utilitati si carosabil si s-a stab valoare de inlocuire de 500.000 euro. Actiunea s-a respins pe fond. In apelul nostru s-a admis apelul, iar instanta de apel a modificat in tot sentinta apelata si a obligat Primaria sa emita dispozitie pentru despagubiri cf titlu nr. VII din lg 247/2005 considerand ca terenul nu poate fi restituit in natura. Acum intrebarea mea e daca sa fac recurs si sa imi dea un teren in compensare? O alta intrebare e dc nu fac recurs ce despagubiri pot sa primesc: bani sau actiuni la Fondul Proprietatea?Problema e ca eu nu vreau actiuni vreu ori teren in compensare ori banii!
Multumesc
Răspuns la discuția notificare debit
Asigurarea casco este anulata daca exista un contract de (inchiriere ,antecontract de vanzare cumparare ambele in cazul meu) daca nu se face un act aditional.Act aditional nu s-a facut si agentul de la cluj impreuna cu cel cu care aveam contract s-au gandit ei ca e mai bine sa deschida dosar pe polita mea anexand la dosar si actele mai sus mentionate .In concluzie polita nu mai era valabila .Cum au reusit ei sa deschida dosar fara imputernicire de la mine nu stiu ,ba mai mult au reusit sa scoata si masina de la service volvo.Cert este ca m-am trezit cu notificarea de plata pe o suma foarte mare supun ei conform facturilor fara numar de factura(care factura ??? la mine nu a ajuns nici o factura ). E posibil asa ceva sa-ti ceara cineva sa platesti fara ca tu sa ai un raport contarctual sau o comanda scrisa sau verbala?
Putin mai sus am enumerat cateva din oblicatiile celui cu care aveam contarct .
Cu respect Marian
Răspuns la discuția notificare debit
Suprema Lex Consulting a scris:

Din cate inteleg eu aveti contract de inchiriere si nu antecontract de vanzare cumparare. Aflati de la compania de asigurari motivul refuzului la plata. In orice caz, avand in vedere contractul de inchiriere incheiat, nu aveti decat actiunea in regres inpotriva locatarului. ( neavand toate datele problemei privind refuzul la plata nu ma pot pronunta daca sunteti obligat sau nu la plata cheltuielilor cu reparatia)

Marian: am avut antecontract vanzare cumparare si contract de inchiriere facute la notariat
iar mai sus am citat din clauzele locatorului
Răspuns la discuția notificare debit
Suprema Lex Consulting a scris:

De ce s-a refuzat plata de catre societatea de asigurari? Masina practic este asigurata. Compania de asigurari care a deschis dosarul de dauna trebuie sa dea un refuz justificat.( casco nu a mai fost platit, etc.) Oricum cand s-a deschis dosarul de dauna trebuia cerut acordul dumneavoastra daca s-a prezentat altcineva cu masina si nu proprietarul.


MARIAN:
antecontractul anuleaza polita fara act aditional
dar intrebarile mele sunt urmatoarele: de ce omniasig a deschis dosar fara ca eu sa stiu nu am semnat nimic eu personal cu ei si nici imputernicire nu am dat
iar volvo de ce m-a facturat eu neavand nici un raport contractual cu ei fara sa aibe o comanda scrisa sau verbala de la mine
eu nu am stiut de existenta acestei facturi pana la data notificarii adica luni
ASTEA SUNT OBLIGATIILE:
OBLIGATIILE LOCATARULUI
-SUNT MAI MULTE DAR ASTA CRED CA ESTE RELEVANTA SPETEI:
SA INCHEIE IN NUME PROPRIU POLITA DE ASIGUARE CASCO PRECUM SI DE RASPUNDERE FATA DE TERTI
SA DETINA TOATE DOCUMENTELE ,AVIZELE,AUTORIZATIILE NECESARE LEGALEI FUNCTIONARI AL ANSAMBLULUI POTRIVIT DESTINATIEI STABILITE IN PREZENTUL CONTRACT
SUPORTA TOATE PAGUBELE REZULTATE DIN EXPLOATAREA OBIECTULUI INCHIRIERII PRECUM SI EVENTUALELE FURTURI DE MARFA TRANSPORTATA SAVARSITA PERSONAL SAU DE PREPUSII SAI
Am citat din contractul de inchiriere tot la notar facut fara asta nu putea sa-si scoata licenta de transport care oricum nu a scos-o pt ca am verificat in sistemul ARR-ULUI
CU RESPECT MARIAN

Răspuns la discuția notificare debit
carmenmur a scris:

vorbeste cu un avocat. de masina raspunde persoana care a facut accidentul

MARIAN:
antecontractul anuleaza polita fara act aditional
dar intrebarile mele sunt urmatoarele: de ce omniasig a deschis dosar fara ca eu sa stiu nu am semnat nimic eu personal cu ei si nici imputernicire nu am dat
iar volvo de ce m-a facturat eu neavand nici un raport contractual cu ei fara sa aibe o comanda scrisa sau verbala de la mine
eu nu am stiut de existenta acestei facturi pana la data notificarii adica luni
ASTEA SUNT OBLIGATIILE:
OBLIGATIILE LOCATARULUI
-SUNT MAI MULTE DAR ASTA CRED CA ESTE RELEVANTA SPETEI:
SA INCHEIE IN NUME PROPRIU POLITA DE ASIGUARE CASCO PRECUM SI DE RASPUNDERE FATA DE TERTI
SA DETINA TOATE DOCUMENTELE ,AVIZELE,AUTORIZATIILE NECESARE LEGALEI FUNCTIONARI AL ANSAMBLULUI POTRIVIT DESTINATIEI STABILITE IN PREZENTUL CONTRACT
SUPORTA TOATE PAGUBELE REZULTATE DIN EXPLOATAREA OBIECTULUI INCHIRIERII PRECUM SI EVENTUALELE FURTURI DE MARFA TRANSPORTATA SAVARSITA PERSONAL SAU DE PREPUSII SAI
Am citat din contractul de inchiriere tot la notar facut fara asta nu putea sa-si scoata licenta de transport care oricum nu a scos-o pt ca am verificat in sistemul ARR-ULUI
CU RESPECT MARIAN
Răspuns la discuția notificare debit
Suprema Lex Consulting a scris:

MARIAN
Dosarul s-a deschis pe baza RCA?
antecontractul anuleaza polita fara act aditional
dar intrebarile mele sunt urmatoarele: de ce omniasig a deschis dosar fara ca eu sa stiu nu am semnat nimic eu personal cu ei si nici imputernicire nu am dat
iar volvo de ce m-a facturat eu neavand nici un raport contractual cu ei fara sa aibe o comanda scrisa sau verbala de la mine
eu nu am stiut de existenta acestei facturi pana la data notificarii adica luni
ASTEA SUNT OBLIGATIILE:
OBLIGATIILE LOCATARULUI
-SUNT MAI MULTE DAR ASTA CRED CA ESTE RELEVANTA SPETEI:
SA INCHEIE IN NUME PROPRIU POLITA DE ASIGUARE CASCO PRECUM SI DE RASPUNDERE FATA DE TERTI
SA DETINA TOATE DOCUMENTELE ,AVIZELE,AUTORIZATIILE NECESARE LEGALEI FUNCTIONARI AL ANSAMBLULUI POTRIVIT DESTINATIEI STABILITE IN PREZENTUL CONTRACT
SUPORTA TOATE PAGUBELE REZULTATE DIN EXPLOATAREA OBIECTULUI INCHIRIERII PRECUM SI EVENTUALELE FURTURI DE MARFA TRANSPORTATA SAVARSITA PERSONAL SAU DE PREPUSII SAI
Am citat din contractul de inchiriere tot la notar facut fara asta nu putea sa-si scoata licenta de transport care oricum nu a scos-o pt ca am verificat in sistemul ARR-ULUI
CU RESPECT MARIAN
Răspuns la discuția notificare debit
CASCO DAR:antecontractul anuleaza polita fara act aditional
dar intrebarile mele sunt urmatoarele: de ce omniasig a deschis dosar fara ca eu sa stiu nu am semnat nimic eu personal cu ei si nici imputernicire nu am dat
iar volvo de ce m-a facturat eu neavand nici un raport contractual cu ei fara sa aibe o comanda scrisa sau verbala de la mine
eu nu am stiut de existenta acestei facturi pana la data notificarii adica luni
ASTEA SUNT OBLIGATIILE:
OBLIGATIILE LOCATARULUI
-SUNT MAI MULTE DAR ASTA CRED CA ESTE RELEVANTA SPETEI:
SA INCHEIE IN NUME PROPRIU POLITA DE ASIGUARE CASCO PRECUM SI DE RASPUNDERE FATA DE TERTI
SA DETINA TOATE DOCUMENTELE ,AVIZELE,AUTORIZATIILE NECESARE LEGALEI FUNCTIONARI AL ANSAMBLULUI POTRIVIT DESTINATIEI STABILITE IN PREZENTUL CONTRACT
SUPORTA TOATE PAGUBELE REZULTATE DIN EXPLOATAREA OBIECTULUI INCHIRIERII PRECUM SI EVENTUALELE FURTURI DE MARFA TRANSPORTATA SAVARSITA PERSONAL SAU DE PREPUSII SAI
Am citat din contractul de inchiriere tot la notar facut fara asta nu putea sa-si scoata licenta de transport care oricum nu a scos-o pt ca am verificat in sistemul ARR-ULUI
CU RESPECT MARIAN
Am si eu urmatoarea problema: in data de 10.10.2008 am incheiat un antecontract de vanzare cumparare al uni camion marca volvo mi-a facut plata partiala urmand ca dupa 6 luni sa se faca factura finala si sa radiez masina de pe firma mea.In acest interval utilizatorul a avut dauna pe masina fara ca eu sa stiu s-a deschis un dosar de dauna la omniasig cluj in baza dosaruli de dauna volvo cluj ,s-a apucat de reparatia masinii valoare de 70 000 ron .Masina se repara iese din service ca dupa aceea omniasig sa dea refuz de plata daunei respective.Luni am primit o notificare de a urban si asociatii ca am de plata suma respectiva fara numar de factura sau alt document atasat.Itrebarea este ce fac eu ??/ Nu am dat accept de reparatie nimanui .Nu am imputenicit pe nimeni sa deschida dosar de dauna de factura ce sa spun ....habar nu am avut, nu am semnat nici un document . Pur si simplu fara acordul meu s-a deschis un dosar s-a refuzat apoi s-a emis o factura de care nu am stiut si acum ma mai scot si dator. VA MULTUMESC SI ASTEPT UN RASPUNS DE LA DUMNEAVOASTRA