avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate V N

Activitate V N

Răspuns la discuția Copilul in familie-abuz?
Este adevarat ca am aflat acest lucru la 3 ani si jumatate, lucrul care mi l-a spus s-a intamplat rar si era ciudat pentru mine acest lucru. Prima data i-am spus lui ce s-a intamplat, ceea ce mi-a spus fata si mi-a raspuns din tot sufletul ca el isi iubeste copilul si nu ar face el asa ceva. Ceea ce m-a pus pe ganduri si nu stiam ce sa cred dar in sufletul meu deja rasarise indoiala. Nu stiam pe cine sa cred si nu stiam ce sa fac, ma-i ales ca si el ma ajutat cu copilul si a schimbat-o de cand era mica. Ne-am certat de fiecare data cand mi s-a parut ceva dubios. cand ne-am certat o data mai tare , am fost la o doamna avocata care mi-a spus ca oricum nu pot sa demonstrez ceva si ca o sa chinui copilul, ca ar fi bine sa divortez. Dar intrebarea mea daca divortam ce as fi facut in timpul cand el ar fi avut dreptul sa ia copilul la el si nu as fi putut sa fiu cu ochii pe el. si o alta intrebare era daca eu as fi gresit in cazul in care el ar fi avut dreptate.
Am dus-o si la un medic ginecolog in care mi s-a spus sa stau linistita ca nu a fost penetrata si mi-a dat o reteta pentru spalaturi.
Totusi era ciudat ca in vacante cand era cu mine nu se inrosea si au fost cazuri in care dupa 2 zile dupa baie era inrosita ciudat si in partea din fata .
I-am spus sa mergem la psiholog. Mia zis intr-o zi sa mergem la un psiholog care a zis ca l-a gasit, eu am refuzat spunand ca nu merg la prietenii lui si sa mergem impreuna si sa gasim pe cineva. Asa ca timpul a trecut si a inceput sa faca tot felul de lucruri ciudate, sa n-o duca la gradinita si s-o duca la mama lui, si cel ma-i dubios lucru ca o ducea cand culmea in ziua respectiva venea inrosita. Si ce mi se parea ciudat era ca nu trebuia decat s-o spal bine ca ii si trecea roseata. Nu era nevoie de tratament daca ar fi luat ceva de pe la WC-uri. Oricum pe WC-uri straine nu am pus-o niciodata, o tineam ridicata.
Oricum ii spuneam ca sunt cu ochii pe el si daca eu nu pot divedi ceva, copilul va creste si oricand il va baga dupa gratii. Cred ca acest lucru a avut efect asupra lui pentru ca el a depus pe ascuns dosarul pentru divort.
Eu am ajuns la o doamna psihiatru care mi-a dat cam aceleasi sfaturi si ca nu trebuie chinuit copilul. Mi-a zis sa ma prezint si cu el, i-am spus si el m-a refuzat.
Toate sfaturile care le-am primit au fost aceleasi sa las copilul in pace, dar daca ar fi adevarat nu ar spune cineva ca nici nu mi-am dat interesul. dar exact acest lucru s-a intamplat cand toata lumea mi-a zis sa las copilul in pace , asa s-a intamplat , au trect anii si tot asa vor trece, poate si mai rau pentru ca desi ieri mi-a dat citatia pe care eu nu am primit-o de la posta si am primit-o de la el dupa 2 luni de cand a fost trimisa.
Cat am lipsit( in concediu la mama acasa) a schimbat si butucul la usa.
Minorul il cere sa-i fie incredintat si sa fiu obligata sa ii platesc si pensie alimentara motivand comportamentul meu?????
Din lac in put.
Pentru ca fiica mea sa nu aiba de suferit se poate cere o evaluare psihologica a lui dupa o verificare cu un poligraf. Ce ar avea de ascuns daca ar accepta lucrul acesta pentru o afirmatie asa de grava????
Răspuns la discuția despre bani
Dar lipsa lor nu rezolva nimic, pentru ca muncesc pentru ei si nu ajung, nu pot sa merg la dentist, nu pot sa merg la medic, nu pot sa-mi iau un apartament, nu pot sa fac nimic. Daca esti prost imbracat nu se uita nimeni la tine. Lipsa lor duce la rele si mai mult. D-na avocat ati vrea sa fiti avocata mea fara sa va platesc? Cred ca nu.- un alt punct de vedere.... raspuns pentru eu.ro.lex
Răspuns la discuția Copilul in familie-abuz?
Actele de divort le-a depus el, pe ascun in iulie. M-ai mult vrea sa demonstreze ca eu sunt cea nesanatoasa. Martori nu am decat ce de la serviciu care nu au stiut decat ce le-am spus eu, de problema copilului am vorbit doar in cadrul prietenilor de familie , care din pacate sunt prietenii lui. Eu sunt din alt oras si in urma casatoriei, practic m-am mutat la el. Si atunci am inceput sa descopar multe. Nici un doctor ginecoloc nu ar da certificat doar pentru ca a fecat-o cu degetul. Martorii : d-na doctora, d-na avocata si d-na pshihiatra , oare chiar ar depune pentru mine ceva favorabil????? eu zic este o situatie mult mai complicata. Si din cate mi-a spus cred ca ar vrea sa demonstreze ca eu sunt ... nebuna???? macar la tv, oamenii ar stii de cine sa se fereasca si ar arata adevarata fata,si poate ar fi bine sa-l pot pune la poligraf.A mai fost ceva la care m-am gandit si mi-a sugerat si pshihiatra, dar cred ca este prea tarziu si am facut prostia sa-i spun unei persoane care am crezut ca este prietena mea, dar cred ca s-a dovedit contrariul. iar ca sa va mai distrez sa va povestesc putin viata mea. Dupa ce m-am casatorit , am descoperit ca nu avea intretinerea neplatita pe cam 10 luni, nunta a facut-o el, n-am vazut nici un ban de la nunta si nu l-am intrebat ce a facut cu ei, nu m-au interesat si ma-i mult a zis ca avem datorii la un domn. Eu sunt inginera ,despre el am descoperit tarziu cand am vrut sa-l ajut sa se angajeze pe o platforma maritima , el a terminat o facultate neacreditata Hyperion in Pitesti si nu mi-a spus de fapt era fara studii superioare si totusi in cartea de munca fusese angajat ca si cum avea studii superioare. Binenteles ca ne-am certat si plus ca l-am trimis sa mearga pe la facultate in Bucuresti unde era o parte acreditata??/, plus ca si dupa cartea de munca l-am trimis tot eu dupa ea.
sa revin, cand m-am casatorit avea o firma cu sediul in apartament, practic avea 2 calculatoare proaste, doua monitoare si o imprimanta. L-am ajutat la firma lui, cand am muncit peste program pana aproape de varsat de 1 an al ficei mele, cand m-am oprit cand de fapt am vazut ca totul se duce intr-un sens. Am muncit in casa, ca nu poate sa spuna ca la spalat si frecat , gatit le-a factut el pe toate. Am muncit la firma lui, am vorbit cu fratele meu sa ne imprumute cu bani de avans -2100 euro sa ne luam masina+ 2000 lei CAR -ul meu, 1000 lei de la mama mea si 1500 de la soacra dar de fapt isi lua dacia veche inapoi care era a lor. Masina si-a luat-o dar pe firma lui, fratele meu s-a suparat. Am dovada ca banii s-au transmis de afara in tara. Fratele meu muncind in Spania.
Binenteles ca multe lucruri luate in casa , el le-a scazut pe firma, plus ca i-am dat bani sa isi ea ce mai avea nevoie. Fratele meu si familia mea ia trimis imbracaminte, incaltaminte, etc..... De asemenea mi-a trimis si mie multe lucruri: fier de calcat, robot de bucatarie, etc (f. multe nu le mai insir).
Sora lui care era in SUA de mult (casatorita cu un profesor universitar), la casatorie ne-a adus o oala de inox de 3 litri si atat. Cel mult ne-am distrat cu colegii de la serviciu care au ras, nu am avut pretentia la ceva dar s-au mirat toti. Relatiile lui din familie erau ciudate, sora lui nu vorbea cu el, acum cred ca vorbesc, din jurnalul lasat pe acasa am aflat ca fugise de acasa si scria ca ii este scarba de familia ei ( eu doar le-am citit).
va spun aceste lucruri ca imi spune ca in familia mea sunt nebuni.Mi se pare altfel, ca in familia lui au fost probleme, m-ai ales ca el m-a mintit tot timpul.
Fratele meu imi trimisese, printre altele: un monitor LCD, un I-pod,boxe pentru calculator , telefon. cand i s-a stricat telefonul i l-am dat , cand ne-am certat i l-am cerut inapoi, mi l-a dat dar pe urma l-a luat fara voia mea. Monitorul si restul le-a luat la firma fara voia mea.
In trecut cand relatiile mele erau bune cu el si am vazut ca nu ii merge firma , l-am rugat pe fratele meu sa cumpere pe banii lui si sa-i dam banii inapoi, o camera de filmat. Binenteles ca l-a trimis si astfel l-am ajutat pe el sa faca bani la nunti. El sigur nu cred ca a taiat vreo chitanta pentru nuntile filmate.
Vazand ca toate merg intr-un sens am zis ca sa ma opresc din ajutat si sa vad si de viata mea. mai ales ca mi-a zis ca m-a plimbat cu masina. lui. Si eu i-am raspuns ca ce vroia el sa umble cu masina si eu pe jos ca catelul??? Si unde m-a plimbat ??? ca in 8 ani de zile nu m-a dus la restaurant , nu m-a plimbat prin tara si nu am facut nici un concediu. Eu mergand la mama acasa, unde de fapt a venit si el, si l-a fratele meu in strainatate . unde nu am vrut eu sa-l mai iau mai ales ca in afara biletelor platite de mine din CAR , fratele meu a suportat toate cheltuielile de acolo.
In urma cu doi ani , mi-am luat o masina cu avans 2000 euro tot de la fratele meu si restul de la banca- credit nevoi personale pe 10 ani de zile (m-ai ales ca cu masina lui nu m-ai vreoia sa ma plimbe????), cu greu dupa o cearta mi-a dat si el sotul meu 2000 lei- la care i-am spus ca se anuleaza cu CAR-ul meu care il dadusem cand si-a luat masina.
De doi ani imi platesc la masina tot- rate, casco , asigurari. Daca inainte mi se duceau toti banii in casa, dupa ce mi-am luat masina am platit ratele de la credit, asigurari, casco, gradinita ficei mele, telefonul romtelecom, imbracamintea ficei mele, mancarea+ bonurile de masa, am mai platit si tv, internet din cand in cand s-au altele l-a care zicea el ca nu ne ajung banii. Doar in ultimile 2 ani a platit el strict intretinerea, gazele si lumina si ceva pe acolo care se numea mancare(bere, dulciuri pentru copil, jucarii???)
A fost o perioada cand m-am angata si la cel de-al doilea loc de munca, de acolo mi s-au strans pe card salariul. el mi-a reprosat ca mi-am pus bani deoparte, pentru ca veam bani m-am inscris anul trecut la master. cand a avut el nevoie de ajutor i l-am dat si l-a dat si familia mea. cand a fost vorba de ajutor nu m-a ajutat nici cu treaba in casa eu daca nu aveam timp sa spal vasele , stateau gramada si daca spala niste vase imi reprosa ca nu m-ai fac nimic in casa( si cred ca asa zicea si pe la prieteni- dar nu spunea el cum doarmea pna la 10-12 si se distra filmand nunti cateodata. Dar nu zicea ca eu dimineata plec la serviciu si dupa amiaza merg la cursuri. el spune ca in casa femeile sunt obligate sa faca tot!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!?????????????????
Pot spune ca omul acesta m-a nenorocit cu n....... lui si a profitat din plin. Si daca a profitat si de fata mea, nu stiu cred ca ar merita mai multe.
La divort cu partaj , tot eu am de pierdut. Nu stiu cum s-ar face dreptate
Sunt casatorita de 8 ani de zile, in 2004 am nascut o fetita. Au aparut probleme in familie datorita banilor. Pe scurt ce era al meu era si al lui , ce era a lui nu era si al meu.Cand i-am zis ca nu am siguranta zilei de maine (l-am rugat sa mearga la un notar sau avocat si sa imparta firma pe ambele nume), pentru ca am muncit la firma lui, acasa, l-am ajutat cu bani si bani imprumutati de la fratele meu, ajutor din partea familiei mele, a inceput relatia sa se destrame. Locuiesc in casa lui si a mamei lui. In casa binenteles ca s-au facut investitii.Mama lui nu sta cu noi deoarece s-a recasatorit.( Ar fi un roman de spus). In timc ce realtia se destrama si nu ma intelegeam cu el, cand de fapt a inceput sa dea in mine. Fata mea la trei ani si jumatate mi-a spus ca tatal ei i-a umblat jos cu degetul. Stiind ca el a schimbat-o de cand era mica, totusi rasarise in sufletul meu neincrederea. Am discutat cu el si l-am crezut, ca nu ar face el nimic.( cum ar face el asa ceva propriului copil). Cand i-a mai aparut roseata jos si i-a imi spunea ca tati i-a facut buba, scandalurile erau si mai mari si pe fondul banilor ( el isi ducea banii la firma, eu cheltuiam in casa, ce mai platea din cand in cand intretinerea si doar unele din ele, eu am fost proasta ca l-am lasat pe el sa se duca singura sa plateasca{sa fie vazut?}, in loc sa ma duc eu cu banii mei). L-am tocat la cap sa mergem la un doctor ginecolog, am fost si doctorita a zis ca nu este penetrata si mi-a dat o reteta doar pentru spalaturi. El a fost si a platit consultatia. Acum spune ca el a vrut sa mergem.
Am fost si la o avocata si i-am explicat situatia mi-a spus ca nu se poate demonstra nimic.
Lui i-am spus ca daca nu pot sa-l bag eu la puscarie , oricum o sa-l bage fata lui cand o sa fie mare si o sa-si dea seama ce s-a intamplat.
Certurile au escaladat, cand fata era cu mine in concediu nu avea culme nici o roseata, si in concediu nu pot sa spun ca puteam s-o spal des. In schim cand ma intorceam acasa si ii faceam baie, dupa 2 zile era rosie si chilotul murdar ca si cum era purtat o sapamana fara sa il fi schimbat. Binenteles ca ne ceratm si el a inceput sa-mi dea in cap. Am fost odata la politie si la spital la urgenta, mi-am retras plangerea,el s-a dus acolo si a zis ca nu este adevarat ca a dat in mine.N-am facut nimic si mi-am dat seama ca nu pot sa demonstrez decat daca intradevar ma baga in spital si nici atunci????
De cand am inceput sa ne certam a inceput sa doarma cu fata, ii spuneam ca nu este in regula , ca un copil doarme singur sau cu mine. El imi spunea ca este normal si daca copilul vrea. Eu ma gandeam ca ar fi normal daca copilul nu mi-ar fi spus ca tatal ei umbla jos.Binenteles cand i-am zis ca il fac vedeta la tv, pentru ca nu pot sa demonstrez pe la avocati nimic, pe ascuns a depus actele de divort, cand am plecat in concediu la mama acasa. Nu stiu cum sa procedez si daca ar fi bine sa a par la o emisiune tv? Stiu ca nu ar fi bine nici pentru mine si nici pentru copil. Daca divortez si el are dreptul la vizita si s-o ia in vacante , nu ar fi rau pentru copil. Am fost si la pshihiatru ca sa ii explic situatia si doamna imi spunea ca poate sotul nu a umblat???? si daca a umblat???, inseamna ca sunt eu nebuna si pedofilul sanatos. S-au sa astept s-o pennetreze si sa mi se dea dreptate??? s-au acest lucru nu este deja inuman. si culmea acum cand dorame cu mine si ne certam si m-ai des ca il urmaresc , culmea nu mai are nici o roseata pe care nu am tratat-o cu nimic doar cu apa si sapun cu ph neutru. daca era de la altceva stiam si eu ca trece numai cu tratament. Va rog sa ma ajutati .
O alta intrebare in cazul meu ar fi mai eficient o emisiune tv sau un proces.Binenteles ca astazi pe la 9:15 si 9:30 a dat in mine si mi-a dat si in cap