avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Activitate maryabunea

Activitate maryabunea

Va rog mult sa ma ajutati in urmatoarea problema: firmei A platitoare de TVA din RO i se intocmeste factura de marfa de firma B platitoare de TVA din Germania, pentru care se aplica taxare inversa. Firma A din RO intocmeste pentru aceiasi marfa factura catre firma C tot din Germania la un pret mai mare. Mentionez ca marfa nu a parasit teritoriul Germaniei, dar documentele sau intocmit prin intermediul firmei A din Romania . Intrebarea este: firma A a intocmit corect factura fara TVA pe care a scris neimpozabil in Romania sau factura trebuia intocmita cu TVA intrucat nu se poate face dovada transportului? Aceasta operatiune intra in sfera operatiunilor triunghiulare? In decontul de TVA livrarea catre soc. C se trece la rd.1 si in decl.390 nu se declara?
Va multumesc anticipat ptr raspuns
Premiile sunt suportate de proprietarul masinilor. nu exista contract de asociere
Buna. Sunt o microintreprindere platitoare de impozit pe venit. In mai 2009 am incheiat un contract de inchiriere spatiu cu o sc pentru expoatarea unor masini de jocuri de noroc. Lunar din incasarile de la masini pe baza Situatiei incasarilor lunare societatea organizatoare si detinatoare a masinilor imi da 40% din aceste incasari, venituri pe care tai chitanta. Intrebarea mea este , in evidenta mea contabila, aceste venituri se impoziteaza cu 3% sau cu 5% . Mentionez ca activitatea mea principala este restautant. Ce alte obligatii mai am vizavi de aceste venituri ?