avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Activitate oanaboros

Activitate oanaboros

Va multumesc mult...acum e valabila vorba aceea:in tot raul este si un bine!Macar daca mama nu ia nimic,pot eu sa iau in continuare pensia de urmas.Va multumesc pt timpul acordat si va doresc o seara cat mai placuta!
Va multumesc mult de tot pt raspuns...anul trecut mi s-a spus ca daca o sa ma angajez trebuie sa nu depasesc 1/4 din salariul brut si atunci m-am anjagat part-time...insa nu am mai putut trai cu banii aceia si tocmai de aceea am tot evitat sa imi iau un job full-time.Banuiesc ca aceasta e o lege noua,nu?
Va multumesc pt raspunsul dat...inca o intrebare mai am.Referitor la ultima parte a raspunsului dvs: " Dvs. puteti sa cumulati pensia de urmas cu orice alte venituri, indiferent de nivelul acestora, potrivit art. 118, alin. (1), lit. c) din Legea nr. 263/2010. "...deci nu conteaza ca o sa fiu angajata full time cu un salariu net de 750 lei/luna?Pensia de urmas o sa o iau in continuare? ( sunt si studenta,anul II la ID )

Buna seara...tot in legatura cu pensia anticipata va scriu...mama tocmai a aflat ca va lua o pensie anticipata de 360 lei....si a auzit de la o colega ca daca ai pensia sub 500 lei si sotul decedat primesti un supliment la pensie.Intrebarea mea este daca este adevarat ce a auzit mama de la acea colega?Tin sa mentionez ca sotul mamei este decedat de 11 ani si nu a apucat sa ajunga la pensie,deoarece a avut numai 44 de ani cand a decedat.Numai eu,fiica lor,iau o pensie de urmas de 350 lei ( pe care in curand nu o voi mai lua pt ca o sa ma angajez full time ). Se mai adauga ceva pe langa pensia mamei deoarece are sotul decedat si pensia sub 500 lei?Va multumesc pt raspunsuri mult de tot
Am inteles...Va multumesc pt timpul acordat.O seara placuta va doresc!
Ok,mama mea nu a mai avut nici un tip de pensie,nici nu a absolvit un invatamant superior...nu se incadreaza in nici una din acele perioade necontributive pe care mi le-ati scris dvs.Asta inseamna ca ea are 38 de ani si 3 luni lucrati cu tot cu bonusul acela de 2 ani.Deci,mai clar,nu va avea penalizare la pensia anticipata....Am inteles bine sau ma insel?Multumesc pt raspuns:)

Ma scuzati,am sunat-o pe mama si mi-a spus ca acei ani (2 ani si 2 luni in grupa 1 si 4 ani si 3 luni in grupa 2) fac parte din acei 37 de ani lucrati.Pt ca a avut anii aceia in grupa 1 si 2 se mai adauga ceva la vechime?
Da,anii acumulati in grupe nu fac parte din cei 37 de ani.Daca s-ar pune si acei ani din grupa,intr-adevar,mama ar avea o vechime de 43 de ani si 10 luni.Dar nu stim daca pt pensia anticipata se iau in calcul si acei 6 ani si 5 luni lucrati la grupa.Tocmai asta dorim sa aflam de la dvs daca se poate.Multumesc de raspuns.
Buna seara...am mai scris despre subiectul asta insa am ramas cu o nelamurire...mama mea are 55 de ani si 4 luni...si-a depus dosarul in 18 februarie pt pensie anticipata si i s-a spus ca daca are 38 de ani lucrati nu se penalizeaza pensia anticipata.Neintelegerea mea este urmatoarea:mama are 37 de ani lucrati si 5 luni + 2 ani si 2 luni lucrati in grupa 1 si 4 ani si 3 luni in grupa 2.Se adauga si acesti ani lucrati in grupe pentru a nu fi penalizata?Va multumesc mult de tot pt raspunsuri...o seara placuta
Ok,am inteles.Va multumesc mult....o seara placuta va doresc:)