avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 947 soluții astăzi
Forum Activitate Raluca Trenca

Activitate Raluca Trenca

Buna ziua,
As dori daca se poate un model de plangere penala pentru infractiunea de inselaciune - CEC fara acoperire. nu am studii de specialitate si doresc un model care sa includa si art. din C. penal.
si as mai avea o intrebare: daca administratorul este plecat eu in calitate de functionar adiministrativ pot semna plangerea?
sa va explic: firma este mai micuta. gestionar firma nu a avut. administratorul firmei stie despre tot ce s-a intamplat. eu sunt functionar administrativ doar. avem o firma de consultanta care ne face conta. eu o fac doar cea primara. firma de consulanta nu stie nimic despre asta si mi s-a spus sa nu comunic nimic.
el si-a luat marfa. firma exista. am verificat-o.
in concluzie pot face acum factura fara ca firma sa aiba ceva de suferit (evaziune...)?
dar cum sa completez BO daca nu am factura? pe bilet trebuie sa scriu contraval fact nr.... data....
Buna ziua,
Sunt noua utilizatoare pe aici. am citit multe din discutiile voastre de pe forum si m-au ajutat destul de mult pentru a intelege mai multe chestii. Sunt noua angajata a unei firme (mat c-tii) si am intampinat urmatoarea problema: (mentionez faptul ca angajata dinaintea mea era doar o simpla secretara care facea si facturi, contracte inca nu avea scris in fisa postului asa ceva) in luna iunie s-a dat marfa unui client insa nu s-a eliberat nici o factura, nici aviz de insotire. tot ce am de la acest client este o nota de comanda in care este specificata plata la 30 de zile, (este semnata comanda de client) si de asemenea am un bilet la ordin necompletat doar semnat de el. clientul lucreaza cu aceeasi banca ca si a noastra si am obtinut de la banca informatia ca nu are banii necesari in cont. pe mine ma intereseaza sa recuperez banii datorati firmei chiar daca o sa se ajunga in instanta. dar cu documentele si informatiile care le am ce pot face fara ca firma sa aiba de suferit. sa fac factura? ce sa fac? pentru a putea introduce biletul in banca sa pot inainta un proces. clientul refuza sa raspunda la telefon. angajata de dinainte de asemenea, insa oricum pe ea nu avem cum sa o tragem la raspundere. :((#-o