avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Activitate cris81

Activitate cris81

Cand am zis PFA ca retinere la sursa (asa denumeste firma cu care am contract PFA-ul meu) m-am referit la faptul ca ei imi tin contabilitatea.
Ceea ce nu stiu e din ce cont s-au facut platile catre stat daca din contul meu sau din contul firmei. Sa inteleg ca daca nu s-a facut din contul meu de PFA atunci inseamna ca am o problema cu primirea indemnizatiei pt cele 126 de zile?

Dar este adevarat ca nu mai pot muta banii din trezorerie in contul casei de asig de sanatate, asa cum mi-a zis o doamna angajata acolo? Mie nu prea imi vine sa cred asta.
Sunt PFA si sunt insarcinata in 5 luni. In acelasi timp sunt si angajata la o firma. PFA-ul este cu retinere la sursa adica firma la care sunt angajata se ocupa de plata taxelor si impozitelor pt PFA.
Am inteles ca pentru intrarea in prenatal trebuie sa ma duc la CASMB sa imi depun actele pentru primirea banilor pt veniturile ca PFA. Cei de la CASMB spun ca ei pana acum nu au primit banii pt taxele si impozitele platite pana acum de mine. cei de la firma unde lucrez spun ca au platit catre trezorerie. Cei de la CASMB spun ca trebuia sa viram banii in contul lor , nu stiu care si ca daca s-a platit catre trezorerie sunt bani platiti statului degeaba.

Ce se va intampla cu indemnizatia mea in cazul acesta?
Problema de mai sus (faptul ca banii pe impozite si taxe au ajuns in alt cont decat trebuia) influenteaza si CIC de 2 ani?

va rog sa ma ajutati pentu ca nu stiu pe cine sa mai intreb.
Multumesc mult
Eu am inteles ca se calculeaza ca 85% din media veniturilor din ultimile 12 luni dar situatia mea este mai complicata. Am venituri din 2 surse: salariul din cartea de munca si venituri ca PFA unde nu se platesc toate darile ci doar impozitul pe venit (16%), Sanatatea(5,5%) si Contributie concedii medicale(0,85%).

Daca se pricepe cineva poate sa imi spuna daca in cazul acesta se iau in considerare si veniturile ca PFA?

Multumesc pentru raspuns insa nu sunt lamurita daca pentru concediul de prenatal si postnatal se vor lua in considerare si veniturile ca PFA avand in vedere ce taxe plateste firma pentru PFA. Si procentul de 85% se aplica l veniturile nete sau brute neimpozabile? stiti cumva formula de calcul?
As vrea sa stiu daca se merita sau nu sa intru mai devreme in concediul prenatal sau sa mai merg la serviciu.

Multumesc
sunt insarcinata in 4 luni jumatate si lucrez la o firma de un an si jumatate. In luna mai firma a decis sa faca ceva economii din taxele platite la stat asa ca m-au facut pe mine si 80% din colegii mei PFA (persoana fizica autorizata). Mi-au micsorat salariul in cartea de munca la minimum pentru cei cu studii adica 1200 lei brut iar restul banilor pe care ii primeam de obicei mi pe baza unui contract prestari servicii ca PFA. Trebuie sa mentionez ca tot firma se ocupa de contabilitatea PFA-ului cu conditia ca imi platesc doar impozitul pe venit (16%), Sanatatea(5,5%) si Contributie concedii medicale(0,85%). Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. In concediul de sarcina si lauzie (126 zile) ce venit voi avea? din ce venituri mi se calculeaz indemnizatia si cum anume? Se vor lua in considerare veniturile ca PFA?
2. Aceeasi intrebare pentru concediul de ingrijirea si cresterea copilului de 2 ani.

Am intrebat in mai multe parti si am auzit pareri diferite. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns competent.
Multumesc anticipat