avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Activitate dilema

Activitate dilema

Va multumesc frumos domnule avocat pentru raspunsul dumneavoastra extrem de util si la obiect !
=D>=D>=D>=D>
Nu i-a fost aplicata nici o sanctiune momentan .
Ieri a fost sunata persoana pe un numar de telefon sa i se ceara o alta adresa pentru ca i-au fost trimise 2 instiintari la vechea adresa de a se prezenta la sectie pentru a i se aduce la cunostiinta inceperea urmaririi penale in dosarul sau . Ideea e ca domnul politist inca nu i-a trimis citatie la adresa noua si nu stie cum e mai bine sa faca :sa ceara sa i trimita citatie la noua adresa - i in acest caz termenul acela de 20 de zile in care poate fi contestata decizia procurorului de incepere a urmaririi penale este valabil din nou in cazul unei noi citatii ?Mie asa mi s-ar parea normal pentru ca nu a putut sa conteste decizia deoarece de-abia acum a aflat de existenta ei si inca neoficial . Politistul a zis ca el va propune in dosar solutia de aplicarea a unei simple amenzi administrative si ca acest lucru va fi aprobat si de procuror pentru ca nu are alte abateri si fapta "criminala" nu prezinta pericol social . Mie personal mi se pare ca nu stiu cum sa mai faca rost de niste bani la bugetul de stat insa e aiurea in cazul de fata pentru ca persoana respectiva vrea sa aplice pentru cetatenie romana si nu stie dc aceasta amenda ii poate afecta in vreun fel dosarul .Multumesc .
Pai ideea este ca deja s-a inceput urmarirea penala in cazul respectiv si mai departe nu stie ce sa faca pentru ca politistul de la cercetari penala i-a zis ca o sa primeasca o amenda adm si SUP ca el asa va inainta procurorului propunerea lui si ca asta se va intampla mai departe .Ideea e ca persoana respectiva nu a stiut pana azi despre faptul ca s-a inceput urmarirea penala si nici nu se astepta la situatia asta . Deci intrebarea mea este daca un avocat poatecontesta decizia procurorului de inceperea urmarii penale si eventual obtine revocarea acesteia si eventual in ce fel poate afecta o simpla amenda adm acordarea cetateniei caci eu stiu ca ele dispar de la sine aceste amenzi si nu se trec in cazier deci cum pot aparea la dosar ??? Va multumesc mult pentru raspunsurile anterioare .
Ca detalii este vorba despre o persoana straina ce a primit inceperea urmarii penale pentru tentativa de inselaciune (desi nu era cazul,dar pentru ca nu s-a prezentat la politie cd a fost citata fiindca si-a schimbat adresa si nu a stiut ca este chemata o procuroare isteata foc a dispus IUP in cazul respectiv -lucru pe care persoana respectiva vrea sa stie daca e cazul sa il conteste sau sa accepte IUP SI SUP cu amenda adm -dc avand acest lucru la dosar ,acest lucru nu ii va afecta obtinerea cetateniei romane ulterior .Altfel e cazul sa inceapa sa se agite pentru ca de la o simpla banalitate se pot ajunge la lucruri grave.
Buna ziua,

Doresc sa adresez urmatoarea intrebarea domnilor si doamnelor avocat de aici :
Un SUP la dosar poate afecta in vreun fel obtinerea cetateniei romane ? +Poate fi contestata decizia de IUP a unui procuror si in ce mod ?
Va multumesc frumos anticipat !
Va multumesc frumos pentru informatii
Si eu cred ca nu i se va da amenda si ca se va rezolva simplu la sectie .Oricum acea caseta nu stiu in ce masura poate proba vinovatia sau nevinovatia adica daca pe caseta apare ca a lipit eticheta aia pe jucarie lucru care s-a si intamplat inseamna ca e automat vinovata de tentativa de inselaciune sau furt? Nu cred ca se poate numi furt mai ales ca obiectul a fost returnat si ca nu au fost prejudiciati cu nimic si mai mult ca sigur politia are si alta treaba decat sa stea sa zgarme dupa caii brezi pe pereti ai agentilor de paza care mai nou de la criza au ordin sa cheme politia cat mai des prin magazine,dar cand iti bat ei pe bon 100 de ron in loc de 10 ron aaaa scuzzeee si asta e X-(
La ce incadrare legala s-ar face acest caz ?Nici nu cred ca exista asa ceva prevazut in lege -eticheta aplicata gresit sau ce ? ,oricum cred ca cel mai bine ar fi sa astepte pana luni sa vada ce ii spun cei de la sectie de politie si in functie de asta sa vedem pasul urmator ,in caz de ceva mai complicat decat la prima vedere o sa va recomand sa o ajutati :) Multumesc mult pentru ajutor !
Buna ziua ,

Am o mica intrebare :iata pe scurt incidentul : furt in opinia agentilor de paza dintr-un supermarket, persoana respectiva cetateana straina de alfel intra intr-un magazin ,doreste sa achizitioneze o jucarie ce nu avea eticheta de pret ,se uita la pretul de raft ,gaseste alaturi o eticheta pe care era un pret asemanator cu cel de la raft si crezand ca e cel al obicetului o lipeste pe jucarie si vrea sa o achizitioneze , intreaba la casa daca asta este pretul -de acolo i se spune ca da ,achita produsul si este oprita de agentii de paza care o cheama la interogat in camera de interpelare pentru tentativa de inselaciune si furt ,respectiva persoana le explica situatia ,ca nu a avut intentia de a-i prejuducia si le cere sa achite diferenta de pret a minunatiei insa acestia afland ca este de alta nationalitate si ca nu stie romaneste ii zic ca daca "era de nationalitate romana mai intelegeau -dar asaaa vor sa cheme politia ca ei au dovada pe caseta de furt si asa mai departe " .Astfel dupa 3 ore de intrebari indiscrete despre rasa ,orientare sexuala si alte grozavii ,timp in care nu i s-a permis sa sune un avocat sau pe cineva din familie care sa ii explice ce s-a intamplat se hotarasc sa cheme politia . Politia conduce persoana la sectie, reuseste sa isi sune rudele care se prezinta si o ajuta sa expuna situatia . Politistul de fata i-a luat o declaratie si i s-a spus sa stea linistita caci nu se va ajunge mai departe in instanta cu fapta mai ales ca e la prima presupusa abatere si ca se intelege ca nu a avut intentia de a insela magazinul . Intrebarea mea este , povestea poate sa se ingroape la nivel de sectie de politie in asemenea situatie si in ce conditii ? I se va face dosar penal si va pusa sub acuzare de inselaciune sau mai rau furt desi nu e cazul obiectul fiind restituit firmei respective ,chiar nu stiu care e calea de urmat pentru iesirea din aceasta situatie total involuntara si prosteasca chiar mai ales ca persoana respectiva fiind si straina nu face diferenta intre 20 lei si 200 lei daramite sa mai si citeasca etichete sau alte chestii ! Este necesar sa se inceapa anchetarea penala automata a cazului sau poate ca agentii de la politie o sa ingroape dosarul de la inceput cum ar fi si firesc .In opinia mea atitudinea xenofoba a celor de paza si felul cum au tratat problema poate fi chiar subiect de proces pentru ei . Please orice sfat e binevenit ! Va multumesc mult !