avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Activitate IAMANDI CRISTIAN

Activitate IAMANDI CRISTIAN

In data de 01.01.2019 (de fapt din septembrie 2007) dețineam un PFA cu 2 activitați declarate în clasa CAEN - 4778 și 7490 înscrise ulterior în Certificat constator nr...din 12.01 2009. In baza legii 182 din 2016 mi am verificat câte clase am înscrise, am vazut că doua și am zis ca nu fac obiectul legii 182 (referitor la 5 clase). In octombrie 2021 accesez microgranturile de 2000 euro și primesc in 09.02.2022 raspuns că sunt radiat de la registrul comertului si de la ANAF, in baza legii mentionate din 18.03.2019. In acest timp - 19.03.2019 - prezent eu am emis facturi si am depus Declratiile unice anual si am platit impozite conform acestora. Spuneti mi va rog ce trebuie sa fac? Multumesc!
Hotărârea nr. 1860/2006 prevedea :
ART.26.

Conform ART 26 , persoana trimisă în delegare într-o localitate situată la o distanţă mai mare de 5 km de localitatea în care îşi are locul permanent de munca şi în care nu se poate înapoia la sfârşitul zilei de lucru are dreptul la decontarea cheltuielilor de cazare efectuate, pe baza documentelor justificative

Conform ART 28 , in situaţia în care personalul aflat în delegare nu se cazează în condiţiile prevăzute la art. 26, cheltuielile de cazare se compensează prin plata, pentru fiecare noapte, a sumei de 47Lei. (modificat cu Ordinul MFP nr. 60/2015- 21.01.15)

Intrebare
De la 01.01.2019 care va fi suma ce compenseaza cheltuielile de cazare?
...am inteles, e vorba de diurna, dar pentru cazare care e plafonul neimpozabil?
Va multumesc! Si pentru indemnizatia de cazare (la bugetari e 230lei)?
Va rog sa-mi spuneți (și baza legala) care este valoarea indemnizației de delegare și alocației de cazare pentru sectorul privat începând cu 01.01.2019, nesupuse impozitării. Mulțumesc.
Răspuns la discuția PARTAJ DIVORÞ
Vă mulţumesc tuturor pentru răspunsurile acordate cu profesionalism.
Ideea este ca eu şi soţia să cheltuim cât mai puţin pentru partajarea bunurilor comune.Cum se poate realiza aceasta? Eventual puteţi să-mi transmiteţi şi un model de act de tranzacţie?

Vă mulţumesc.
Răspuns la discuția PARTAJ DIVORÞ
În ce constă tranzacţia de împărţire a bunurilor?
Discuție PARTAJ DIVORÞ
Bună ziua,
1.În situaţia în care soţii hotărăsc de comun acord să divorţeze pe cale amiabilă, bunurile dobândite în comun în perioada căsătoriei trebuie partajate în cadrul acţiunii de divorţ?
2.Ce costuri implică acest partaj?

Mulţumesc.
Bună ziua,
Sunt pensionar militar şi sunt şi PFA cod 7490 - prestez servicii de consultanţă către firme.Până acum plăteam către stat impozitul si contribuţiile de sănătate.Vă rog să-mi spuneţi începând cu data de 01.07.2010 ce contribuţii trebuie să plătesc.
Sincere mulţumiri