avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Activitate Mary_1980

Activitate Mary_1980

La momentul donatiei, fiul meu nu avea nici un copil si nici in momentul de fata nu are. Dar in viitor, cu siguranta va avea.
Buna ziua,

Sunt la ultima etapa a vanzari, incheierea contractului de vanzare-cumparare dar cumparatorul nu mai doreste sa cumpere findca a auzit ca contractul de donatie prin care am primit apartamentul de la fiul meu poate fi revocat de nepoti mei (care nu ii am inca).
El nu vrea sa isi asume acest risc si cere bani inapoi de la precontract.
In precontract scrie ca ii voi da bani inapoi numai daca il refuza banca la care a aplicat pentru creditul prima casa, iar eu nu am primit nici un document de la banca sau de la el in care zice ca creditul s-a refuzat.
Ma acuza ca sunt "vanzatoare de rea credinta" si ca ma va da in judecata daca nu ii inapoiez avansul de bani. Eu am platit intabularea apartamentului si o parte din acte.

Va rog sa imi spuneti opinia dumneavoastra,
Multumesc
Banca nu vrea sa acorde imprumutul celui care vrea sa cumpere de la mine apartamentul ce l-am obtinut eu prin donatie de la fiul meu. Banca nu lasa dosarul sa mearga mai departe catre Fond.
Multumesc pt raspuns.
Contractul nu are clauze speciale.
Un singur donator, unic proprietar.
Dar cum sa conving banca ca sa accepte actul. Vanzarea se face prin Prima Casa. Asta e problema.
Ce acte suplimentare putem face? Ce alte declaratii pe propria raspundere putem face?
Vreau sa vand un apartament pe care am un contract de donatie de la fiul meu. Cei de la banca mi-au pus problema ca copilul fiului meu poate contesta vanzarea si noul proprietar poate pierde apartamentul.
Ce acte se pot face ca vanzare sa mearga mai departe?
Momentan fiul meu nu are copiii. Fiul mu este interesat ca vanzarea sa mearga mai departe. Este dispus sa semneze orice act, sau sa faca orice dar sa vindem.
Dar legea e lege, si as vrea sa stiu ce acte trebuiesc aduse ca aceasta vanzare sa mearga mai departe. Astept URGENT un raspuns. Multumesc.