avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Activitate ileana_zeta

Activitate ileana_zeta

In contract scrie clar ca NU ARE DREPTUL SA SUBINCHIRIEZE. Chiriasi au taiat peste " nu " dar noi nu am pus nici o semnatura in drept cu acesta mazgalitura minuscula (pentru ca nici nu am sesizat-o). Nu au avut acordul nostru!
AMBELE FIRME SUNT ALE ACESTOR 2 INDIVIZI, PRIMA, CU CARE NOI AM FACUT CONTRACTUL A SUBINCHIRIAT LA FIRMA CONCUBINULUI EI. Din moment ce frima a renuntat la dreptul de chirias, inchiriind la altcineva (fara acordul nostru) , atunci contractul facut de noi mai este valabil ?
Buna ziua

Am avut apartamentul inchiriat la o firma ca punct de lucru. Aceasta a subinchiriat fara acordul nostru la o alta firma, care s-a inregistat pe adresa noastra si acum ne vin fel si fel pe hartii si somatii pt a 2 a firma de la finante, etc . Firma intre timp a disparut, fara sa ne spuna nimic (de fapt nu a avut loc nici o activitate acolo, am impresia ca vor doar sa-si piarda urma si de aia se muta din loc in loc). ESTE LEGAL CE AU FACUT EI? In contractul inregistrat la finante ei au taiat peste cuvantul "nu" (de la nu are dreptul sa subinchirieze) dar noi nu am pus nici o semnatura ca suntem de acord langa taietura lor pe niciunul dintre contracte. Va rugam sfatuiti-ne!
Răspuns la discuția discount pe factura furnizorului
In cazurile pe care eu le cunosc (si lucrez cu asa ceva) discounturile se fac pe o factura separata.
Răspuns la discuția POT VINDE APARTAMNETUL?
Va multumesc. Lucrurile lor le-am mutat altundeva, pana vor binevoi "domnii" sa le ia, ma gandesc ca asta nu este nici o problema si oricum ar trebui sa ne plateasca si asta tot ca si chirie. Deci pot vinde apartamentul, nu?
Răspuns la discuția POT VINDE APARTAMNETUL?
VA MULTUMESC! Am avut numai probleme cu chiriasii astia! Nu vor sa vina sa-si ridice bunarile depozitate! L-am instiintat prin avocat sa vina dupa ele, dar ei se joaca cu noi, ne-or facut de cateva ori sa-i asteptam o zi intreaga si n-or venit! In schimb ne trimit mesaje cu fel si fel de amenintari , ca le-am schestrat lucrurile, cand noi de fapt l-am chemat prin avocat sa vina sa le ia o data si i-am dat si un termen pe care nu l-a respectat!
Buna ziua. Am avut apartamentul inchiriat , chiriasi au plecat lasandu-ne datoriile noua. I-am instiintat printr-un avocat ca noi consideram contractul reziliat. Vrem sa vindem apartamentul, putem face acest lucru, nu ? Nu ne inpiedica cu nimic faptul ca chiriasi nu au semnat reziliaerea contractului, avocatul a scris in instiintare ca contractul este reziliat de dreapt. PUTEM VINDE APARTAMENTUL, N