avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general discount pe factura furnizorului
Discuție deschisă în Contabilitate în general

discount pe factura furnizorului

Am cumparat marfa de la furnizor in vederea revanzarii, dar pe aceeasi factura furnizorul mi-a acordat si discount.
Factura arata asa:
1. creion 2 buc X 10 lei/buc= 20 LEI
2. pix 2 buc X 5 lei/buc= 10 LEI
3. discount -2buc. x5lei/buc= -10 LEI

Total factura= 20 LEI


Deci, pixurile le-am primit cadou. Ce inregistrari contabile fac in acest caz? Daca nu era discountul faceam 371= 401(20) . Dar cu pixurile ce fac? Le-am primit cadou si cum le imregistrez )
Multumesc din suflet
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 23:18, 14 Martie 2010
In cazurile pe care eu le cunosc (si lucrez cu asa ceva) discounturile se fac pe o factura separata.
401 = 767 în negru
4426=401 în roşu
Ultima modificare: Miercuri, 16 Septembrie 2009
Lelia Ionescu, Contabil
Din datele prezentate de dvs, nu reiese ca furnizorul ar fi platitor de TVA.
Reducerile comerciale, consemnate in factura initiala se contabilizeaza :
- fie la primirea facturii, astfel :
a) primirea marfurilor : 371=401 cu suma de 30 lei
b) inregistrarea reducerii primite : 401=767 cu suma de 10 lei
c) plata facturii : 401=5121 cu suma de 20 lei

- fie la plata facturii, astfel :
a) primirea marfurilor : 371=401 cu suma de 30 lei
b) plata facturii : 401=%
5212 cu suma de 20 lei
767 cu suma de 10 lei
Eu v-as recomanda folosirea primei variante.
Cazul prezentat de ileana_zeta , cu facturi separate se practica in cazul risturnurilor ( reduceri comerciale acordate ulterior intocmirii facturii).
multumesc foarte mult vali.herea pt. raspuns.
Societatea de productie doreste sa stimuleze vanzarile prin acordarea de produse cu discount 100% pe factura de vanzare a produsului in functie de cantitatile facturate.Este corecta aceasta procedura?care ar fi implicatiile fiscale ?

Alte discuții în legătură

Reducere comerciala de 100% pe factura barbu_alexandra_maria barbu_alexandra_maria Buna ziua am o factura cu marfa si discount ,marfa costa de ex 2lei si discountul tot 2 lei. Intrebare : se poate inregistra marfa cu pret 0? Daca da ... (vezi toată discuția)
Discounturi nenesa nenesa Buna seara.Nu stiu ce sa mai cred cu atatea pareri.Spun simplu problema:pe o factura de marfa se acorda discount(bonus) (ex.180x0.010= -1.80+(-tva 0.34). Cum ... (vezi toată discuția)
Reducere erotida85 erotida85 Buna ziua CAZUL 1) Cum se inregistreaza o factura ca aceasta? 1. bautura spirtoasa buc 1 X 34.00 lei = 34.0 lei 2. bautura spirtoasa ... (vezi toată discuția)