Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general discount pe factura furnizorului
Discuție deschisă în Contabilitate în general

discount pe factura furnizorului

Am cumparat marfa de la furnizor in vederea revanzarii, dar pe aceeasi factura furnizorul mi-a acordat si discount.
Factura arata asa:
1. creion 2 buc X 10 lei/buc= 20 LEI
2. pix 2 buc X 5 lei/buc= 10 LEI
3. discount -2buc. x5lei/buc= -10 LEI

Total factura= 20 LEI

Deci, pixurile le-am primit cadou. Ce inregistrari contabile fac in acest caz? Daca nu era discountul faceam 371= 401(20) . Dar cu pixurile ce fac? Le-am primit cadou si cum le imregistrez )
Multumesc din suflet
In cazurile pe care eu le cunosc (si lucrez cu asa ceva) discounturile se fac pe o factura separata.
401 = 767 în negru
4426=401 în roşu
Lelia Ionescu, Contabil
Din datele prezentate de dvs, nu reiese ca furnizorul ar fi platitor de TVA.
Reducerile comerciale, consemnate in factura initiala se contabilizeaza :
- fie la primirea facturii, astfel :
a) primirea marfurilor : 371=401 cu suma de 30 lei
b) inregistrarea reducerii primite : 401=767 cu suma de 10 lei
c) plata facturii : 401=5121 cu suma de 20 lei

- fie la plata facturii, astfel :
a) primirea marfurilor : 371=401 cu suma de 30 lei
b) plata facturii : 401=%
5212 cu suma de 20 lei
767 cu suma de 10 lei
Eu v-as recomanda folosirea primei variante.
Cazul prezentat de ileana_zeta , cu facturi separate se practica in cazul risturnurilor ( reduceri comerciale acordate ulterior intocmirii facturii).
multumesc foarte mult vali.herea pt. raspuns.
Societatea de productie doreste sa stimuleze vanzarile prin acordarea de produse cu discount 100% pe factura de vanzare a produsului in functie de cantitatile facturate.Este corecta aceasta procedura?care ar fi implicatiile fiscale ?