Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reducere comerciala de 100% pe factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reducere comerciala de 100% pe factura

Buna ziua
am o factura cu marfa si discount ,marfa costa de ex 2lei si discountul tot 2 lei.
Intrebare : se poate inregistra marfa cu pret 0? Daca da conform carei legi?

Va multumesc anticipat!
Da se receptioneaza 1 buc la 0 lei pret achizitie iar in functie de metoda folosita cu amanuntul sau cu ridicata se va tine evidenta lor pana in momentul iesirii din gestiune
radumuresan, utilizator
In acest caz se face astfel, presupunand ca aceeasi marfa care nu are discount se vinde in magazin cu 3 lei:

371 = 401 cu 2 lei
371 = 378 cu 1 leu

si

401 = 767 cu 2 lei.
Scontul de decontare este o reducere financiara, nu comerciala
Contul 767 ''Venituri din sconturi obţinute''
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa veniturilor din sconturile obţinute de la furnizori şi alţi creditori.

Scontul de decontare este reducerea financiara acordata procentual asupra unei creante decontate inainte de scadenta normala. Altfel spus, scontul de decontare reprezinta o bonificatie acordata clientului de catre furnizor pentru plata cu anticipatie a unei sume datorata de client. Scontul de decontare este o cheltuiala financiara pentru furnizor, care este beneficiarul platii (incaseaza o suma inainte de scadenta) si un venit financiar pentru client, care efectueaza o plata inainte de scadenta.

OMFP 3055
8.1.1. Evaluarea la data intrarii in entitate
Pct.51
(3) Reducerile comerciale acordate de furnizor si inscrise pe factura de achizitie ajusteaza in sensul reducerii costul de achizitie al bunurilor.
radumuresan, utilizator