Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reducere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reducere

Buna ziua

CAZUL 1)

Cum se inregistreaza o factura ca aceasta?
1. bautura spirtoasa buc 1 X 34.00 lei = 34.0 lei
2. bautura spirtoasa buc 1 X 0.00 lei = 0.00 lei
3. bere buc 10 X 4.00 lei = 40.00 lei
---------------------------------------total factura= 74.00 lei

pe factura nu se mentionaza alceva nimic.

CAZUL 2)

Cum se inregistreaza o factura ca aceasta?

1. suc buc 20 X 3.00 lei/buc = 60.00 valoare; tva 14.40 lei
***Discont in valoare de -10.00 valoare; tva -2.40 lei
-----------------------------------------------total factura= 62.00 lei

Multumesc anticipat!
erotida85 a scris:

Buna ziua

CAZUL 1)

Cum se inregistreaza o factura ca aceasta?
1. bautura spirtoasa buc 1 X 34.00 lei = 34.0 lei
2. bautura spirtoasa buc 1 X 0.00 lei = 0.00 lei
3. bere buc 10 X 4.00 lei = 40.00 lei
---------------------------------------total factura= 74.00 lei

pe factura nu se mentionaza alceva nimic.

CAZUL 2)

Cum se inregistreaza o factura ca aceasta?

1. suc buc 20 X 3.00 lei/buc = 60.00 valoare; tva 14.40 lei
***Discont in valoare de -10.00 valoare; tva -2.40 lei
-----------------------------------------------total factura= 62.00 lei

Multumesc anticipat!

nu ma poate ajuta nimeni?:(
Desi nu mentionati, presupun ca este vorba de un magazin cu amanuntul cu o gestiune global valorica.
cazul 1:
receptionati 2 bucati bautura spirtoasa, una cu pret de intrare de 34 lei, iar cea de-a doua cu pret intrare 0 si berile.
Este vorba de discount acordat in natura, adica s-a primit o cantitate de marfa cu pret 0, pe care o veti vinde.

Cazul 2:
receptionati 20 buc suc cu pret intrare de 2.5 lei. Este vorba de discount comercial care afecteaza pretul de intrare al produselor.

In ambele cazuri produsele le receptionati si la pretul de vinzare, calculul adaosului si tva-ului neexigibil facindu-se in mod corespunzator.
multumesc foarte mult pentru raspuns!

daca se poate, mai am o nelemurire?

cum se face nota contabila?

dar si
401 - 767?
Nota 371 = 401 se face la valoarea pretului de achizitie
nota 371 = 378 se face la diferenta intre pretul de vinzare si cel de achizitie.

Daca cel care face receptia este platitor de tva, prin pret de achizitie si pret de vinzare se intelege preturile fara tva. In plus se mai face nota 371=4428 cu tva-ul aferent pretului de vinzare.

Daca este neplatitor de tva, prin pret de achizitie se intelege val cu tva a pretului de achizitie.

nota 401 = 767 nu mai este actuala. Corect este 401 = 609. se intocmeste in cazul reducerilor financiare, nu al celor comerciale asa cum este cazul dvoastra.
Lamuriti care este diferenta intre cele 2 tipuri de reduceri si veti intelege diferenta intre notele contabile.