avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Activitate doicamaria

Activitate doicamaria

Va rog... ETrebuie ca sa stiu... Are cineva idee unde sa caut? Multumesc!
Poate sa-mi raspunda cineva care este regimul documentelor de secretariat. Mai exact: ce documente sunt cu caracter public si ce documente sunt "secret de serviciu" din cadrul serviciului de secretariat si contabilitate?
Statele de plata pot fi publicate? Dosarele personale ale angajatilor au regim deschis? Pot fi incredintate oricarei persoane care solicita acest lucru?
Mai exact: se supun sau nu statele de plata incidentei legii 544/2001?
Va multumesc!
Daca lucreaza in domeniul bugetar pot/puteau beneficia de un spor de pana la 30% din salariul de baza. Zile suplimentare... nu am auzit si nu cred. Zilele suplimentare la concediu se acorda pentru vechime si daca la evaluare au performante deosebite (tot la bugetari).
Răspuns la discuția Neglijenta sau...?
Din pacate nu am un avocat. N-am fost niciodata intr-o sala de tribunal iar luni ar fi prima audiere. Ce as putea face? Sa cer sa se amane pana imi iau un avocat? E posibil?
Răspuns la discuția Neglijenta sau...?
Buna credinta si faptul ca acel contract a fost respectat poate fi motivat. Insa sunt constienta ca nu am respectat niste termene.
Intrebare: in situatia aceasta instanta poate dispune recuperarea sumei? Iar aceasta recuperare poate fi facuta in transe sau toata suma intr-o singura transa?
Sunt trimisa in judecata pentru ca n-am depus actele necesare unor deconturi. Mai exact: am primit banii, i-am folosit in scopul pentru care erau dati dar nu am depus dovezile necesare.
Am fost data in judecata si m-ar interesa care este cel mai probabil verdict al instantei. Mentionez ca pot proba faptul ca banii au fost cheltuiti in scopul in care au fost dati insa nu am depus actele necesare.
Intrebarea avea o oarecare logica... daca n-am fost suficient de clara e vina mea... Ma gandeam ca doar primarul poate retrage calitatea de ordonator tertiar, el fiind ordonator principal. Nu Consiliul Local.

In al doilea rand, fiind doar amenintari si nu fapte, ISJ-ul nu va putea face nimic. iar dupa va fi prea tarziu.

In al treilea rand, e o mica confuzie... e contabil, nu contabila si se teme pentru postul lui, neavand decat studii medii si fiind aproape de pensie... E normal. Cine mai angajeaza un contabil la tara?
De ce nu ma adresez Inspectoratului Scolar? pentru ca, deocamdata, totul e doar o amenintare: "Iti luam bugetul, iti dam afara contabilul si secretara".
Intrebare: Ordonatorul principal de credite este primarul? Sau Consiliul Local?
Sunt doua lucruri dar legate intre ele:
1. in ce conditii si in baza carei legi poate Consiliul Local sa retraga dreptul de a fi ordonator tertiar de credite?
2. daca totusi acest drept este retras nu cumva nu se mai impune si existenta unui contabil in scoala?
Buna seara,
Sunt directoare la o scoala din mediul rural din Bistrita. Pana anul acesta, inclusiv, am fost ordonator tertiar de credit, cu stampila, drept de a administra un buget propriu, avand contabil-sef. Pentru anul urmator, Consiliul Local si-a propus sa imi retraga calitatea de ordonator de credite, sa administreze bugetul scolii, sa demita contabilul.

As dori sa stiu daca poate Consiliul Local sa hotarasca un asemenea lucru si in baza carei legi si daca pot demite contabilul, chiar in eventualitatea retragerii calitatii de ordonator de credite tertiar?