avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1062 soluții astăzi
Forum Activitate m31

Activitate m31

Multumesc!
Cunosc caz unde fiul patroanei unei societati este masterand si plateste firma taxele ca formare profesionala.Diversi contabili m-au sfatuit ca este legal sa-mi plateasca soc. unde sunt angajata taxele masterale deoarece patronul doreste ca unul din salariati ,administratorul sa aiva studii aprofundate in management si resurse umane. Iar SNSPA unde se efectueaza masterul incheie contracte de formare profesionala intre ei si societatile com. care doresc sa-si formeze salariatii. Multumesc!
Buna ziua! Sunt salariata cu contract de munca partial 4h iar patronul meu ma trimite sa fac un masterat in comunicare manageriala si resurse umane deoarece sunt si administrator imputernicit. Va intreb: in ce cont trebuie sa inregistrez cheltuielile cu studiile, in ct.614 eu m-am gandit si dat fiind ca platesc pentru tot anul pot sa le trec mai intai in ct.471?Multumesc!
Răspuns la discuția titlu de proprietate
Am o alta nedumerire: unul din vecini se pare ca a fost expropriat pe timpul comunistilor iar acum conform legii 18 doreste sa-si ia inapoi pamantul din curte dar nu stiu situatia celuilalt vecin este necooperant, cum pot sa-l ajut pe vecinul expropriat sa-si rezolve situatia la patrimoniu? Eu am intabulat si am primit nr. cadastral la terenul meu ce trebuie sa mai fac ca sa ies din indiviziune ?
Răspuns la discuția titlu de proprietate
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, eu ma voi duce la patrimoniu si ce depinde de mine voi incerca sa ajut ramane de vazut daca si al treilea vecin doreste asta.
Buna ziua! Sunt in indiviziune cu 2 vecini.Eu am facut in 2003 masuratori la spatiul meu si am primit un nr. cadastral provizoriu. Acum unul din vecini a remasurat din nou terenul si a constatat ca are in plus 50m fata de masuratorile mele dar nu are contract de proprietate pe terenul din curte ci numai pe cel de la casa si acum vine la mine sa merg cu el si celalat vecin la patrimoniu sa declar eu ca am stiinta ca el e proprietar pe spatiul din curtea lui ca nu stiu ce lege din perioada comunista la desproprietarit de terenul din curte.E legal asa ceva? Nu trebuie sa mearga la finante sau la fostul notariat public pentru a vedea cum poate sa-si faca act pe terenul din curtea lui? Eu stiam ca ma pot duce sa modificam masuratorile gresite dar nu si ca sa rezolv situatia juridica a curtii sale.Astept opinii.Multumesc!