avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate pintica

Activitate pintica

Buna seara! O firma din Romania doreste sa intermedieze o livrare de pomi de craciun din UE catre un hypermarket din Romania. Firma din UE trebuie sa intocmeasca aviz de insotire a marfii emis catre firma din RO, apoi firma din RO sa intocmeasca un aviz secundar catre hypermarket, sau este suficient un aviz de insotire a marfii emis de firma din RO catre hypermarket?
Va multumesc anticipat!
Buna ziua! Cum trebuie sa procedez in conditiile in care, au fost furnizate datele personale de catre o companie de telefonie, unei terte persoane. Precizez ca datele au fost furnizate de pe o cartela prepay.
Multumesc
Buna ziua,

Urmare a solicitarii mele de virare a indemnizatia de somaj pe card am primit urmatorul raspuns:

"Ca urmare a restrictiilor financiare din ultima perioada, plata indemnizatiei de somaj, suportata din bugetul asigurarilor pentru somaj, se realizeaza in anul 2010, in exclusivitate, prin Regia Autonoma "Posta Romana", din creditele bugetare aprobate cu aceasta destinatie.

Plata indemnizatiei de somaj se poate realiza si prin card, la cererea dumneavoastra, cu conditia sa va angajati, in scris, ca veti suporta toate costurile aferente (taxe si comisioane bancare)"


Va doresc mult succes!
Situatia ma cam ingrijoreaza, deoarece fostele mele colege care au intrat in somaj in aceeasi zi, si-au primit indemnizatia luna aceasta.

Am mers la AJOFM si raspunsul lor a fost ca "angajatorul a depus actele tarziu".
Am verificat si la angajator - actele au fost depuse in aceeasi zi pentru toti salariatii.

Precizez ca eu am fost singura dintre ele care a solicitat virarea indemnizatiei pe card, drept pentru care nu am primit nici un ban.
Nici nu stiu cum sa procedez acum.

Mai astept luna februarie sa vad daca se rezolva, daca nu, se pare ca va trebui sa renunt la ideea cu cardul.
Am fost astazi la oficiul postal si am intrebat.
Banii pentru Indemnizatiile de somaj au ajuns, insa nu si pentru mine :(
Nu am uitat ca sunt datoare cu un raspuns, insa din pacate inca nu l-am primit.
Daca as sti ca exista vreo rezolvare n-ar fi o problema asteptarea.

Mai am insa o intrebare :)
- Dupa cat timp de la depunerea dosarului este virata indemnizatia de somaj (prin posta sau card)?
Am depus dosarul in prima jumatate a lunii noiembrie insa, pana astazi nu am primit indemnizatia de somaj nici pe card, nici la posta.
Oare dupa cate luni de la depunerea dosarului este virata indemnizatia?

Multumesc!
Imi cer scuze pentru greseala pe care am facut-o.
Va asigur ca nu se va repeta.

Multumesc pentru intelegere. :)
Parerea mea este ca cei de la AJOFM Iasi nu fac altceva decat sa ne poarte cu vorba sfidand legea.
Cum de alte agentii din tara au reusit sa incheie un acord cu cei de la banca si la Iasi nu?

Eu am o cerere depusa la AJOFM Iasi cu numar de inregistrare din data de 6 noiembrie 2009 la care nu am primit nici un raspuns oficial, ceea ce nu mi se pare normal.

Am telefonat si la Ministerul Muncii de unde astept un raspuns saptamana viitoare. Imediat ce voi primi raspunsul, va voi anunta. :)
Am trimis un mail pe 27 noiembrie si pe adresa de pe site-ul ANOFM Bucuresti, insa nu am primit nici un raspuns.

Va anunt imediat ce primesc un raspuns.
Nu am primit nici un raspuns la cererea depusa la ajofm Iasi. Nici nu mai stiu cui sa ma adresez pentru a rezolva aceasta problema.