avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 901 soluții astăzi
Forum Activitate noratimar

Activitate noratimar

Am primit o instiintare de la angajator ca in data de 24.04.2012 case desfiinteaza postul meu si am fost in preaviz 20 zile pina in data de 23.05.2012 data la care se desface contractul de munca cu art.65, alineat 1, urmand sa beneficiez de ajutorul de somaj.
Din data de 24.05.2012 si pana azi sun in disperare ata la angajator cat si la contabila, las mesaje pe mail si degeaba ori nu imi raspund la telefon sau mai nou azi am sunat de pe un alt numar si angajatorul mi-a inchis.
Salarul cuvenit pe luna aprilie nu l-am primit.
Am doar instiintarea de care am amintit mai sus semnata si stampilata de angajator.

Intrebarile mele sunt:
ce trebuie sa fac ca sa intru in posesia actelor de somaj? angajatorul este din Sibiu...eu locuiesc in Tg. Mures.
In cat timp trebuie sa depun actele de somaj?
pentru salarul neprimit ce pot face?
unde sa ma adresez in aceasta cauza?
Va multumesc


Răspuns la discuția Suspiciune furt din magazin
Nu este market cu banda rulanta, e numai cu un fel de suport pt. produse..din cauza caruciorului nu nu am cum sa agat 2 cosuri si aproape in fiacare zi eram cu ele agatate de ambele parti ale acestuia.
Cind sefa m-a oprit cica sa faca comanda pt. Avon (atit ea cit si caserita), eu am inceput sa caut catalogul pt. a vedea ce produse doresc, dar ea a spus ce sunt cu produsele din punga la care eu am raspuns ca l-e voi achita dupa ce facem comanda..ea nu si nu .Culmea ca dintr-o punga am scos ce aveam si am platit + produsele care au incaput in cos.Nu mai stiu ce sa zic ..de ce nu m-au lasat sa trec de casa si atunci sa spuna iute ai furat si sa arat atunci ce produse am in punga.
Răspuns la discuția Suspiciune furt din magazin
In acea agitatie cred ca a inchis bonul asa cred...(sunt groaznic de speriata in momentul de fata) dorind sa comande si ea si sefa care a venit in fata mea , produse de la Avon.Eu stiam ca mai am in punga produse neplatite dar ma gindeam sa fac comanda si apoi continuam cu, caseria caci efectiv le cunosc bine pe doamne.Am vorbit cu un avocat atunci din magazin ,dar nu era in localitate.
Avocatul mi-a spus sa platesc produsele constituiau motivul fraudei dar ei deja demarase-ra treaba cu politia.Aveam bani multi la mine asa ca nu era o problema
Amenda administrativa inseamna o suma care imi va fi imputata?

Oricum , va multumesc pt. sfaturi si incurajare.
Ajungi de rasul lumii la 42 cu un copil mic in brate.
Răspuns la discuția Suspiciune furt din magazin
E asa de grav?
Nu am avut nici cea mai mica intentie de a fura ceva.
De obicei intru in magazin impreuna cu, copilasul meu in carucior avind pe ambele manere pungi in care im pun cumparaturile din magazin neincapind in cosul pe care cu greu ma chinui sa-l tin.Magazinul este dotat cu camere de luat vederi asa ca nu sunt chiar asa de prosta sa fur.Mai umblu si la geanta cautind portmoneul si lista de cumparaturi...ajung la casa platesc ce am in cos si intro punga si atunci caserita ma intreaba daca pot sa-i vind produse Avon pt. ea si sefa ei, intorc caruciorul trecind un pic de casa, la care vine sefa si ma pune sa scot ce am in punga pe care inca nu am ajuns sa o pun la plata..tevatura cu politie, declaratii tot tacimul ..totul desfasurindu-se de fata cu copilul meu de aproape 2ani care statea in carucior.Degeaba le-am spus ca acele produse urma sa le platesc dupa ce luam comanda pt. produsele Avon pt. ca nu dorea sa inteleaga.Marfa pe care cica am furat-o a ramas in magazin , avea valoare de 41.75 lei.Degeaba le-am aratat ca am bani ca nu doreau sa auda.Mi-a fost o rusine de ma bagam in pamint.Pe caseta de urmarire se vede ca eu umblu la geanta dar nu ca bag produse.Va rog din suflet sa-mi scrieti ce se poate intimpla..pt. ca eu deja imi fac scenarii macabre.De la politie unde tot cu copil am fost doamna politist a fost amabila si nu m-a tinut acolo spunindu-mi ca vine maine la mine acasa sa semnez procesul verbal. Multumesc anticipat.