avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Suspiciune furt din magazin
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Suspiciune furt din magazin

De obicei intru in magazin impreuna cu, copilasul meu in carucior avind pe ambele manere pungi in care im pun cumparaturile din magazin neincapind in cosul pe care cu greu ma chinui sa-l tin.Magazinul este dotat cu camere de luat vederi asa ca nu sunt chiar asa de prosta sa fur.Mai umblu si la geanta cautind portmoneul si lista de cumparaturi...ajung la casa platesc ce am in cos si intro punga si atunci caserita ma intreaba daca pot sa-i vind produse Avon pt. ea si sefa ei, intorc caruciorul trecind un pic de casa, la care vine sefa si ma pune sa scot ce am in punga pe care inca nu am ajuns sa o pun la plata..tevatura cu politie, declaratii tot tacimul ..totul desfasurindu-se de fata cu copilul meu de aproape 2ani care statea in carucior.Degeaba le-am spus ca acele produse urma sa le platesc dupa ce luam comanda pt. produsele Avon pt. ca nu dorea sa inteleaga.Marfa pe care cica am furat-o a ramas in magazin , avea valoare de 41.75 lei.Degeaba le-am aratat ca am bani ca nu doreau sa auda.Mi-a fost o rusine de ma bagam in pamint.Pe caseta de urmarire se vede ca eu umblu la geanta dar nu ca bag produse.Va rog din suflet sa-mi scrieti ce se poate intimpla..pt. ca eu deja imi fac scenarii macabre.De la politie unde tot cu copil am fost doamna politist a fost amabila si nu m-a tinut acolo spunindu-mi ca vine maine la mine acasa sa semnez procesul verbal. Multumesc anticipat.
E asa de grav?
Nu am avut nici cea mai mica intentie de a fura ceva.
Desi eu sunt sigur, ca nu ati vrut sa furati, ceea ce s-a intamplat se poate interpreta si in sensul ca ati incercat. In situatia Dvs. eu as angaja un avocat pentru:

1. ca sa ma reprezinta in fata organelor de urmarire penala (pentru a obtine o solutie NUP -- neinceperea urmaririi penale), sau, daca se ajunge la un proces, in fata instantei;

2. ca sa pune in vederea lucratorilor din magazinul respectiv, ca abuzul comis poate duce la un proces civil pentru daune morale.
Cam ciudat. E aiurea daca casiera a inchis bonul pana sa puneti si cealalta punga.
Daca nu inchisese bonul este un abuz din partea lor.
Ma rog, n-o sa se intample nimic spectaculos. Probabil o amenda administrativa.
In acea agitatie cred ca a inchis bonul asa cred...(sunt groaznic de speriata in momentul de fata) dorind sa comande si ea si sefa care a venit in fata mea , produse de la Avon.Eu stiam ca mai am in punga produse neplatite dar ma gindeam sa fac comanda si apoi continuam cu, caseria caci efectiv le cunosc bine pe doamne.Am vorbit cu un avocat atunci din magazin ,dar nu era in localitate.
Avocatul mi-a spus sa platesc produsele constituiau motivul fraudei dar ei deja demarase-ra treaba cu politia.Aveam bani multi la mine asa ca nu era o problema
Amenda administrativa inseamna o suma care imi va fi imputata?

Oricum , va multumesc pt. sfaturi si incurajare.
Ajungi de rasul lumii la 42 cu un copil mic in brate.
Nu stiu... poate sunt eu mai ciudat... dar cand incep o treaba o duc pana la capat .
Deci nu inteleg de ce nu ati terminat treaba cu casierita.
Deobicei nu se pune totul pe banda aceea rulanta sau pe pultul casieritei?
Aveati timp pentru alte activitati si dupa aceea.
Daca va cunosc "duduiele" de ce v-au facut asa ceva?

Pfff ... greu si cu avocat. ;)

Alte discuții în legătură

Se poate numi furt Briana8l24 Briana8l24 Buna ziua Am fost astazi la un supermarket din cartier si am achizitionat cateva produse. Tin sa va spun ca eram cu un copil de 1 an si 5 luni in carucior. Ne ... (vezi toată discuția)
Paznic de magazin - acuzatie de furt fara dovada, raspundere florin2007 florin2007 Paznic de magazin ne acuza de furt fara proba,Casiera continua incasarile nerezolvand conflictul, La data de 27/03/2013 Sotia a mers la magazinul lidil din ... (vezi toată discuția)